Bezpieczeństwo narodowe - studia drugiego stopnia
Program kształcenia w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności będą mogli wykształcić umiejętność analizy zagadnień i praktycznych aspektów powszechnej ochrony i obrony narodowej. Ważnym elementem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest problematyka migracji w kontekście bezpieczeństwa, wyspecjalizowanych organów państwowych w strukturach bezpieczeństwa, charakter oraz standardy ochrony państwa przed terroryzmem, oraz wybrane obszary bezpieczeństwa (publiczne, gospodarcze, zdrowotne). Absolwenci specjalności zdobędą także umiejętność analizy, oceny oraz dyskusji na temat przestępczości i metod jej zwalczania w Polsce. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa będą ponadto zagadnienia z zakresu podstaw kryptologii, w tym dotyczące metod i technik utajniania informacji oraz ich wykorzystania w wojskowości, dyplomacji itp.
Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:
- Powszechna ochrona i obrona narodowa
- Wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa
- Ochrona państwa przed terroryzmem
- Ochrona gospodarki państwa
- Zwalczanie przestępczości w Polsce
Program kształcenia w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności zdobędą szeroką wiedzę w zakresie historycznych uwarunkowań wojen i wojskowości, w tym głównie w XX i XXI w. w tym ewolucji strategii i doktryn militarnych XX i XXI w. Ważnym aspektem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest planowanie i programowanie obronne, zakres i stosowanie prawa konfliktów zbrojnych oraz specyfika sił zbrojnych, ich roli i znaczenia we współczesnym świecie. Absolwenci specjalności zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie podstaw dowodzenia, pracy sztabowej i kancelaryjnej, poznają psychologiczne aspekty dowodzenia a także elementy bronioznawstwa. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne będą ponadto podstawy obrony przed bronią masowego rażenia, zakres i aspekty współpracy cywilno-wojskowej w rejonie kryzysów.
Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:
- Historia wojen i wojskowości XX i XXI w.
- Obrona przed bronią masowego rażenia
- Siły zbrojne we współczesnym świecie
- Prawo konfliktów zbrojnych
- Współpraca cywilno-wojskowa w rejonie kryzysów
Program kształcenia w ramach specjalności Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie współczesnych konfliktów i przemocy w stosunkach międzynarodowych, ich uwarunkowań geopolitycznych i geostrategicznych oraz norm międzynarodowego prawa w tym zakresie. Absolwent dysponować będzie umiejętnością dokonywania analizy genezy, przebiegu i skutków wybranych konfliktów międzynarodowych w różnych regionach świata w świetle teorii wojen, pozna znaczenie, ewolucję i zasady geostrategii w polityce państw, w tym także w nawiązaniu do osiągnięcia bezpieczeństwa międzynarodowego, wykształci zdolność oceny rzeczywistości polityczno-militarnej i zdarzeń wpływających na rozwój konfliktów międzynarodowych i terroryzmu międzynarodowego a także sytuacji międzynarodowej na szczeblu globalnym i regionalnym w perspektywie geopolitycznej .
Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:
- Geopolityka i geostrategia,
- Relacje transatlantyckie,
- Konflikty polityczno-wojskowe we współczesnym świecie,
- Instytucje i organizacje bezpieczeństwa międzynarodowego,
- Terroryzm międzynarodowy.
Data dodania: 19 grudnia 2024