Usługi społeczne - studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia
Dlaczego usługi społeczne?
Usługi społeczne są dedykowane całej społeczności, ale w sposób szczególny tym osobom, które z racji swoich indywidualnych cech i szeroko rozumianych uwarunkowań mogą być narażone na jakiekolwiek przejawy wykluczenia społecznego czy dyskryminacji.
Usługi społeczne stanowią coraz ważniejszy komponent polityki społecznej państwa, co związane jest z takimi procesami jak zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, przeobrażenia rynku pracy, wzrost liczby osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami, przeobrażenia w obrębie rodziny, nowe formy wykluczenia społecznego, nowe ryzyka socjalne, w tym pandemii i zagrożenia ekologiczne. Usługi społeczne, które są udostępniane i organizowane w sposób profesjonalny, realnie wpływają na podniesienie jakości życia.
O kierunku
Interdyscyplinarny kierunek USŁUGI SPOŁECZNE studia drugiego stopnia odpowiada na zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę mogącą realizować szeroko rozumiane usługi społeczne z zakresu:
- polityki prorodzinnej,
- wspierania rodziny,
- systemu pieczy zastępczej,
- pomocy społecznej,
- promocji i ochrony zdrowia,
- wspierania osób niepełnosprawnych,
- edukacji publicznej,
- przeciwdziałania bezrobociu,
- kultury,
- kultury fizycznej i turystyki,
- pobudzania aktywności obywatelskiej,
- mieszkalnictwa,
- ochrony środowiska,
- reintegracji zawodowej i społecznej - na rzecz wspólnoty samorządowej, osób rodzin i grup społecznych.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku USŁUGI SPOŁECZNE jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do rozpoznawania i analizowania rzeczywistości społecznej w tym problemów i kwestii społecznych oraz doradzania, organizowania i dopasowywania dostępnych usług społecznych tak by zapobiegać, minimalizować, wspierać i pomagać jednostkom i grupom w szczególności zagrożonym marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Absolwent jest przygotowany do realizacji działań mających na celu przezwyciężanie społecznej ekskluzji, integrację i spójność społeczną.
Praca
Po ukończeniu studiów jesteś przygotowany do pracy w instytucjach administracji rządowej i samorządowej organizujących i świadczących usługi społeczne, także w stowarzyszeniach, fundacjach i innych podmiotach realizujących zadania zlecone z zakresu pomocy społecznej, edukacji, rynku pracy, ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki oraz szeroko rozumianych usług komunalnych związanych m.in. z ochroną środowiska i mieszkalnictwem. Absolwent może podejmować pracę doradczą w instytucjach świadczących kompleksowe wsparcie na rzecz osób nieporadnych i niesamodzielnych.
Do głównych miejsc pracy zaliczyć należy: urzędy miast i gmin, starostwo powiatowe i województwo samorządowe, a także: regionalne ośrodki polityki społecznej, centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, centa usług społecznych, domy pomocy społecznej, instytucje ds. zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, centra i kluby integracji społecznej, schroniska i noclegownie, placówki socjalne, edukacyjne, opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, adaptacyjne, ośrodki wsparcia dla osób potrzebujących pomocy i wykluczonych społecznie, zakłady opieki zdrowotnej, placówki edukacyjne, kultury, sportu i rekreacji oraz podmioty związane ze spółdzielczością mieszkaniową.
Data dodania: 20 grudnia 2024