Autorzy

DANUTA BORECKA-BIERNAT – psycholog, doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Psychologii Edukacji i Wychowania w Instytucie Psychologii na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zakres zainteresowań: uwarunkowania strategii stosowanych przez młodzież w podokresie wczesnej adolescencji w społecznie trudnych sytuacjach. Jej dorobek naukowy obejmuje: 8 monografii autorskich i współautorskich, 7 książek pod redakcją oraz 150 artykułów i rozdziałów w książkach w kraju i za granicą podejmujących wspomnianą problematykę.

E-mail: d.borecka-biernat@psychologia.uni.wroc.pl;

 

ANDRZEJ DAKOWICZ – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Psychologii w Katedrze Studiów Społecznych i Edukacyjnych na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Autor licznych artykułów i monografii naukowych, czynny uczestnik wielu konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Współzałożyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Wychowania do Życia w Rodzinie, rzeczoznawca na liście Ministerstwa Edukacji i Nauki kwalifikujący podręczniki i programy nauczania w zakresie modułu wychowanie do życia w rodzinie. Biegły sądowy z zakresu psychologii przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Przez dwie kadencje (w latach 2000–2006) przewodniczący Zarządu Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Posiada bogate doświadczenie w pracy szkoleniowo-dydaktycznej z młodzieżą i dorosłymi z zakresu problematyki rozwojowo-wychowawczej. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną.

E-mail: a.dakowicz@uwb.edu.pl

 

LIDIA DAKOWICZ – doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych KUL. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Teorii Wychowania i Antropologii Pedagogicznej w Katedrze Historii i Teorii Wychowania na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka licznych artykułów opublikowanych w czasopismach w dyscyplinie oraz autorka monografii naukowych. Jest aktywną uczestniczką wielu konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Współzałożycielka Podyplomowych Studiów Wychowania do Życia w Rodzinie. Biegła sądowa z zakresu pedagogiki i socjologii przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Posiada bogate doświadczenie w pracy szkoleniowo-dydaktycznej z młodzieżą i dorosłymi z zakresu problematyki wychowawczej.

E-mail: lidak@poczta.onet.pl

 

JULITA KIELIŃSKA – magister psychologii, studia ukończyła na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie zawodowo związana z Katedrą Psychologii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematów związanych z psychologią społeczną oraz psychologią dzieci i młodzieży.

E-mail: j.kielinska@ujd.edu.pl;

 

BEATA KOSTRUBIEC-WOJTACHNIO – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni wyższych (WSP w Częstochowie, KUL), autorka wielu artykułów oraz książek naukowych i popularno-naukowych. Współpracuje z Towarzystwem Naukowym KUL, Polskim Towarzystwem Pomocy Telefonicznej, Polskim Stowarzyszeniem Psychologii Rozwoju Człowieka. Od lat prowadzi praktykę psychologiczną w poradni i w gabinecie prywatnym, w których pomaga osobom, rodzicom i ich dzieciom w tworzeniu dobrej relacji ze sobą i innymi. Prowadzi diagnostykę i udziela pomocy w trudnościach wychowawczych i rodzinnych, takich jak: trudności relacyjne rodziców z dziećmi i młodzieżą, uzależnienia od mediów (komputera, Internetu, portali społecznościowych, gier), w problemach emocjonalnych, osobowościowych, kryzysach tożsamości, uzyskaniu równowagi po sytuacjach silnego stresu, po wypadkach komunikacyjnych, w warunkach żałoby, kryzysów spowodowanych przemocą (mobbing, cyberbuling, stalking, przemoc seksualna), w uzyskaniu motywacji do podjęcia leczenia w sytuacji uzależnień od środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol) oraz uzależnień behawioralnych (hazard, szkodliwe korzystanie z mediów).

E-mail: beata.kost.wojt@wp.pl

 

NATALIA LIPP – psycholożka. Studia doktoranckie ukończyła w dziedzinie nauk społecznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w nurcie One-Health nad wdrażaniem metod obliczeniowych i symulacji komputerowych w obszar psychologii zdrowia. Szczególnie jest zainteresowana możliwością kwantyfikacji dobrostanu z wykorzystaniem danych behawioralnych i telemetrycznych. Od 2023 zawodowo związana jest z Sano – centrum zindywidualizowanej medycyny obliczeniowej, gdzie pracuje jako postdoctoral researcher.

E-mail: natalia.lipp@doktoral.uj.edu.pl

 

KAROLINA LUDWIKOWSKA-ŚWIEBODA – doktor psychologii i psychoterapeutka w procesie certyfikacji. Pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w Instytucie Psychologii, a także w poradni psychologicznej. Szczególny przedmiot jej zainteresowań naukowych stanowią: koncepcja przywiązania, psychologiczne aspekty doświadczania utraty i żałoby oraz psychoterapia. W 2021 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Styl przywiązania i jakość relacji ze współmałżonkiem a radzenie sobie z żałobą po jego śmierci”.

E-mail: karolina.ludwikowska@gmail.com

 

AGNIESZKA MIODUCHOWSKA-ZIENKIEWICZ – doktor w dyscyplinie psychologii. W 2022 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Wewnętrzna aktywność dialogowa i koncepcja siebie literatów” w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych na KUL. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. problematykę twórczości, struktury Ja, zaburzeń odżywiania i wewnętrznej aktywności dialogowej. Jest autorką i współautorką kilku artykułów naukowych w języku polskim i angielskim publikowanych m.in. w czasopismach z listy ministerialnej, a także w wydawnictwach zbiorowych. Od 2017 roku związana jest zawodowo z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. Jest wykładowcą w Katedrze Bezpieczeństwa Transportu Lotniczego, psychologiem w Psychologicznym Punkcie Konsultacyjnym oraz Rzecznikiem ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Prowadzi zajęcia z podchorążymi i żołnierzami zawodowymi (m.in. nt. czynnika ludzkiego, CRM i ORM, stresu, mobbingu i dyskryminacji, wypalenia zawodowego, motywacji do służby wojskowej, współpracy zespołowej). Jest praktykującym psychologiem.

E-mail: a.mioduchowska-zienkiewicz@law.mil.pl

 

MICHAŁ PLASKURA – asystent badawczo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Studia magisterskie z psychologii ukończył na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas studiów aktywnie kierował pracami Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, m.in. organizując konferencje studenckie oraz popularyzując wiedzę psychologiczną. Był także aktywnym uczestnikiem konferencji: Psych-On (UŁ), Psychoróżności (UŚl).

E-mail: m.plaskura@ujd.edu.pl

 

KATARZYNA WALĘCKA-MATYJA – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, psycholog, wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Pasjonatka nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie o naturę bliskich relacji interpersonalnych człowieka i jego zachowań społecznych. Autorka i współautorka pięciu monografii naukowych oraz kilkudziesięciu opublikowanych artykułów w czasopismach i monografiach naukowych.

E-mail: katarzyna.walecka@now.uni.lodz.pl

 

MONIKA WASILEWSKA – doktor, psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej obszar zainteresowań koncentruje się wokół wybranych zagadnień psychologii rodziny w ujęciu systemowym, a także procesu transmisji międzypokoleniowej, dziedzictwa rodzinnego i jego wpływu na funkcjonowanie jednostek. Od 2000 r. prowadzi prywatną praktykę psychologiczną, pracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i parami. Jest autorką dwóch publikacji książkowych: Depresja poporodowa (2000), wyd. Radamsa i Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa (2021), wyd. Mando.

E-mail: monika.wasilewska@uj.edu.pl