mgr Paulina Kajdanowicz

mgr Paulina Kajdanowicz

  

Doktorantka w dyscyplinie pedagogika, promotor dr hab. Małgorzata Piasecka, prof. UJD

Kontakt: paulina.kajdanowicz@doktorant.ujd.edu.pl

 

Dyplomowana aktorka dramatyczna, animatorka kultury i pedagog. Inicjatorka Teatru RAZY DWA działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Pracuje w Teatrze Nowym w Częstochowie jako aktorka, scenopisarka i reżyserka. Współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

 

Moje zainteresowania badawcze skupiają się wokół pedagogiki teatru, animacji kultury z wykorzystaniem narzędzi teatru, teatru partycypacyjnego, społecznego i angażującego. Skupiam się na edukacyjnej i wychowawczej roli teatru, jak również na filozofii cenionego aktora Zbigniewa Cynkutisa, który promował potrzebę pojawienia się nowego aktora – nie tylko grającego na scenie, ale także edukatora, animatora oraz pedagoga teatralnego.

Jestem twórczynią kilkunastu autorskich scenariuszy teatralnych oraz spektakli dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a poprzez intuicyjną pracę ze społecznością lokalną/aktorami pracuję nad własnym stylem pracy teatralnej oraz reżyserskiej. Prowadzę również zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży oparte na autorskim programie nauczania. 

 

WYKSZTAŁCENIE:

Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukończyła studia I st. na kierunku Filozofia (spec. Kooperacje i interakcje społeczne) oraz studia II st. na kierunku Pedagogika (spec. Pedagogika opiekuńcza z socjoterapią). Absolwentka Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu (kierunek animacja kultury, spec. teatr) oraz Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie (kierunek aktorstwo dramatyczne) - oba dyplomy uzyskała z wyróżnieniem. Aktualnie doktorantka w Szkole Doktorskiej UJD w Częstochowie.

 

KURSY

 

AUTORSKIE PROJEKTY - TEATR RAZY DWA

W 2021 roku powstał Teatr RAZY DWA. Formuła teatru opiera się na włączeniu społeczności lokalnej z gminy Bystrzyca Kłodzka w sferę współczesnego teatru i budowaniu społecznego oraz angażującego teatru poprzez tworzenie autorskich spektakli, skupiając się głównie na tematach społecznych. Teatr ten jest jedyną przestrzenią w całej Kotlinie Kłodzkiej, który praktykuje teatr partycypacyjny obustronnie - włączając do spektakli widza, ale też angażując lokalnych mieszkańców w sztukach, jako Aktorów-Amatorów. Teatr RAZY DWA realizuje trzy kategorie w kontekście teatru partycypacyjnego: jest to kategoria lokalności, autorstwa i angażowania. Wszystko to odbywa się w duchu RAZY DWA – to co dajesz, wraca do Ciebie ze zdwojoną siłą.

 

PUBLIKACJE

Kajdanowicz (2023), Partycypacyjna formuła Teatru RAZY DWA - ukazanie działalności alternatywnego teatru z wymiaru edukacji, animacji i pedagogiki teatru [w:] Tranzycja. Od pedagogiki społecznej i opiekuńczej do pedagogiki humanistycznej, pod red. Józefa Górniewicza, Wydawnictwo UWM, Olsztyn, s. 161-181.

 

UDZIAŁ W KONFERENCJACH NAUKOWYCH

  1. Kajdanowicz (2024), Dom Oczami Brata niezwykłym miejscem rozwoju osób z niepełnosprawnością, VIII Ogólnopolskie Spotkanie Interdyscyplinarne "Interdyscyplinarne ujęcie niepełnosprawności" vol. 3 organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego (IKSDUS) oraz D&S Organizację Społecznej Odpowiedzialności Uniwersytetu Szczecińskiego, 22-23.02.2024 (online).
  2. Kajdanowicz (2024), O macierzyństwie w teatrze. Przykład realizacji autorskiego spektaklu "Do góry nogami - rzecz o macierzyństwie" w lokalnym i angażuącym teatrze, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "O kobietach. Dyskursy, konteksty kulturowo-historyczne, obyczajowość". Ośrodek Badawczy Facta Ficta we Wrocławiu, 28.01.2024 (online).
  3. Kajdanowicz (2024), "Aktor - animator twórczych procesów" jako lider w budowaniu współczesnego teatru alternatywnego w Polsce, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Przemiany, zmiany, przeobrażenia" Ośrodek Badawczy Facta Ficta we Wrocławiu, 14.01.2024 (online).
  4. Kajdanowicz (2023), Oddziaływanie alternatywnego teatru na lokalną społeczność. Edukacyjne i społeczne sensy Teatru RAZY DWA, XIV Edycja Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców nt. Nowe wyzwania dla polskiej nauki, 14.12.2023 (online).
  5. Kajdanowicz (2023), Wpływ pandemii COVID-19 na edukację - analiza spektaklu "Apokalipsa covidowa". Retrospekcja a teraźniejszość, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Epidemie wielkie i małe. Kontekst farmaceutyczny, medyczny i kulturowy (IV), 12.12.2023 (online)
  6. Kajdanowicz (2023), Teatr RAZY DWA z Bystrzycy Kłodzkiej – teatr lokalny, autorski, angażujący i w duchu partycypacji, Konferencja Naukowa „Kto jest za czwartą ścianą? Teatr partycypacyjny.”, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. 25-26 kwietnia 2023, Warszawa.
  7. P.Kajdanowicz (2022), "Apokalipsa covidowa" – groteskowy spektakl o zdalnym nauczaniu, VI. Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania. 12 grudnia 2022, Olsztyn.

 

STYPENDIA / KONKURSY

Stypendystka Stypendium Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za bardzo dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne w roku 2021/2022.

Wyróżnienie w konkursie na etiudę filmową „Jak to jest być studentem online?” organizowany przez Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie  (grudzień 2020)

 

PROJEKTY ARTYSTYCZNO-EDUKACYJNE / GRANTY

Autorskie warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w przestrzeni edukacyjno-teatralno-animacyjnej RAZY DWA (od października 2020 roku i aktualnie).

"Do góry nogami - rzecz o macierzyństwie" koordynacja teatralnym projektem badawczym sfinansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, realizowanego przez Stowarzyszenie Odra - Niemen.

„Teatralna przygoda” w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej z Oddziałami Integracyjnymi w Pławnicy – prowadzenie autorskich zajęć teatralnych realizowanych w ramach projektu „Wciąż otwarci na integrację” z RPO Dolny Śląsk (od marca 2022 do stycznia 2023 roku).

Lelenfant 2022 w Bystrzycy Kłodzkiej - opieka artystyczna: dr Ilona Krawczyk i mgr Paulina Kajdanowicz (projekt Lelenfant to międzykulturowe warsztaty artystyczne z zakresu edukacji rówieśniczej, oparte na modelu "dzieci uczą dzieci", organizowane przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja we Wrocławiu z projektu ).

 

ARTYKUŁY O DZIAŁALNOŚCI TEATRALNEJ:

 

 Opracowała: Paulina Kajdanowicz