Jesteś tutaj: Start / Dla studentów / Ogłoszenia

Ogłoszenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Międzynarodowe Seminarium Naukowe 27 listopada 2024 roku

Międzynarodowe Seminarium Naukowe 27 listopada 2024 roku

Szanowni Państwo,

Pracownicy, Doktoranci i Studenci,

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego pod kierunkiem  dra hab. Andrzeja Krzaka prof. UJD oraz Pracownicy Katedry Nauk o Bezpieczeństwie, zapraszają na Międzynarodowe Seminarium Naukowe poświęcone problematyce związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem międzynarodowym Chorwacji i państw Półwyspu Bałkańskiego w perspektywie historycznej, które odbędzie się w dn. 27 listopada br. o godz. 11.30-13.00 w sali 1/05 w budynku przy ul. Zbierskiego. W programie przewidziano dwa wykłady naukowców z Chorwackiego Instytutu Historycznego w Zagrzebiu (prof. Josip Mihaljević i Nikica Barić) oraz dyskusję. Gościem na seminarium będzie również Dyrektor Instytutu p. prof. Miroslav Akmadża.

Zapraszamy!

 

 Zaproszenie na Międzynarodowe Seminarium Naukowe

20 listopada 2024
Przejdź do - Seminarium Naukowo-Dydaktyczne

Seminarium Naukowo-Dydaktyczne

Szanowni Państwo,

Katedra Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Turystyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Wsparcia - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, serdecznie zapraszają na Seminarium Naukowo -Dydaktyczne w dniu 26 listopada 2024 r. "Współczesne ryzyka socjalne - uchodźctwo, migracja, niepełnosprawność - i sposoby ich rozwiązywania".

 

 Zaproszenie i program seminarium

20 listopada 2024

Projekt PROM

 NAWA - NAWA.png
Szanowni Państwo,
Pracownicy i Studenci Wydziału Nauk Społecznych
 
Zgodnie z informacją Działu Współpracy Międzynarodowej, uruchomiona została rekrutacja na wyjazdy dla studentów/doktorantów/pracowników w ramach projektu PROM – krótkookresowa wymiana akademicka. W związku z tym rozpoczęto nabór wniosków na wyjazdy stypendialne (projekt nr BPI/PRO/2024/1/00016/U/00001). Rekrutacja potrwa do 11.12.2024 (środa). 

"Program PROM – krótkookresowa wymiana akademicka jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pt. „Krótkookresowa wymiana akademicka sposobem na podniesienie jakości kształcenia w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki” o numerze FERS.01.05-IP.08-0218/23".
 
Osoby zainteresowane aplikowaniem do udziału w programie, uprzejmie proszę o zapoznanie się z pełną treścią komunikatu, regulaminem rekrutacji uczestników oraz załącznikami, które są dostępne na stronie UJD: https://www.ujd.edu.pl/pl/artykul/259/420/aktualnosci-i-komunikaty
 
Dr hab. Anna Zasuń, prof. UJD
 
15 listopada 2024

Rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+

 Ostatnie dni na aplikację do Programu Erasmus+! 

Drodzy Studenci/ Doktoranci,

Jeśli chcecie wzbogacić swoje doświadczenie akademickie o międzynarodowe perspektywy lub zyskać praktyczne umiejętności zawodowe w prestiżowych uczelniach/ instytucjach za granicą, to jest idealny moment!

Rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ dla studentów i doktorantów na rok akademicki 2024/2025 właśnie dobiega końca - termin składania wniosków mija 15 listopada 2024 r. (piątek). To już ostatnie dni, aby zgłosić swoją aplikację!

 

Oferta Erasmus+ obejmuje:

  •  Wyjazdy na studia (SMS) – realizowane w semestrze letnim 2024/25
     
  • Wyjazdy na praktyki (SMT) – do realizacji w terminie od 1 stycznia 2025 do 18 lipca 2025 r.

 

Opcje mobilności:

Długoterminowe wyjazdy (2–12 miesięcy) – mobilność fizyczna (min. 2 miesiące) z opcjonalną częścią wirtualną
Krótkoterminowe praktyki (5–30 dni) – obowiązkowy komponent wirtualny (dla doktorantów opcjonalny)

Pełne informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie: https://www.ujd.edu.pl/pl/artykul/259/420/aktualnosci-i-komunikaty

Nie przegapcie swojej szansy – czas na decyzję jest ograniczony

Dr Izabela Ziębacz,

Wydziałowy Koordynator Programu Erasmus+

Pełnomocnik Dziekana ds. programu Erasmus+

 

email:i.ziebacz@ujd.edu.pl / dyżur stacjonarny: poniedziałek 8:15-9:45/ dodatkowy dyżur stacjonarny: środa 13 listopada godz. 10:00-10:45

13 listopada 2024

Akademia Metodologiczna 2025

Szanowni Państwo,
przed nami kolejna, czwarta odsłona Akademii Metodologicznej! Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której celem jest zwrócenie uwagi młodych naukowców na znaczenie warsztatu metodologicznego w prowadzeniu badań naukowych. Przed nami trzy dni pełne wykładów i warsztatów z zakresu projektowania i prowadzenia badań naukowych. W tym roku rozmawiać będziemy m.in. na temat stosowania metod ilościowych w naukach społecznych, publikowania w czasopismach zagranicznych oraz narzędzi wykorzystywanych do organizacji pracy naukowej.
Termin: 9-11 kwietnia 2025 r.
Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie
Organizatorzy: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Koło Naukowe Psychologii Polityki.
Rodzaje uczestnictwa:
  • czynny (wygłoszenie referatu, który zostanie zrecenzowany przez ekspertów);
  • bierny (bez wygłoszenia zrecenzowanego wcześniej referatu).
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł (obejmuje nocleg oraz wyżywienie). Dane do przelewu otrzymacie Państwo po przyjęciu zgłoszenia.
 
Z pozdrowieniami
Komitet Organizacyjny
 
28 października 2024
Przejdź do - Konferencja naukowa z cyklu "Bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku”

Konferencja naukowa z cyklu "Bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku”

22 i 23 października 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie  odbyła się VII Konferencja naukowa z cyklu „Bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku”, zorganizowana przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie WNS UJD, we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Ruch Wspólnot Obronnych. Tegoroczna edycja poświęcona była 25-leciu członkostwa Polski w NATO i 20-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W Konferencji wzięło udział wielu badaczy, reprezentujących  najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Gościem był również  Dyrektor  Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej, płk. rez. dr Lech Drab.

Program konferencji obejmował zarówno historyczne aspekty członkostwa Polski w obu organizacjach, jak również bieżące problemy i wyzwania.

 

opracował prof. dr hab. Janusz Zuziak

25 października 2024

Bezpłatny kurs dla wolontariuszy_Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Jesteś zainteresowany? Więcej informacji na stronie hospicjum lub pod numerem telefonu: 34 360 54 92, mail: kontakt@hospicium-czestochowa.pl

 

 

23 października 2024

Zespół Wsparcia Psychologicznego

Drodzy Studenci i Doktoranci,

Zespół Wsparcia Psychologicznego, który tworzą pracownicy Katedry Psychologii, oferuje nieodpłatnie pomoc i wsparcie adresowane do studentów i doktorantów Uniwersytetu, w tym także osób pochodzących z Ukrainy.

Potrzebę pomocy i wsparcia psychologicznego można zgłaszać do następujących osób:

mgr Julita Kielińska-Kancerek - wsparcie i pomoc, także w języku angielskim  e-mail:  j.kielinska@ujd.edu.pl

dr Elżbieta Kornacka-Skwara  e-mail:  e.skwara@ujd.edu.pl

dr Andrzej Margasiński  e-mail:  a.margasinski@gmail.com

dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD  e-mail: e.napora@ujd.edu.pl

Telefon kontaktowy: 603 500 194

Miejsce konsultacji: ul. Zbierskiego 2/4, pokój 3.07

Link do strony:

https://www.ujd.edu.pl/pl/artykul/478/1779/zespol-wsparcia-psychologicznego

 

22 października 2024
Przejdź do - #wirtualniebezpieczni - inauguracja programu profilaktycznego

#wirtualniebezpieczni - inauguracja programu profilaktycznego

W poniedziałek, 30 września, w Sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca wdrożenie przez policjantów Wydziału Prewencji KWP w Katowicach, a także przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego „Metis” w Katowicach programu profilaktycznego  pod nazwą “#wirtualniebezpieczni”. Konferencja została zorganizowana w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Celem głównym programu profilaktycznego, nawiązującego do kampanii wojewódzkiej „Wylogowani” jest zwiększenie bezpieczeństwa osobistego użytkowników sieci Internet.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Pan Rafał Adamczyk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim, Pan dr hab. Tomasz Huk - Wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty, Pani Aleksandra Krawczyk przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz przedstawiciel  Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

W trakcie wydarzenia swoje wystąpienia wygłosili przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, funkcjonariusze  Wydziału Prewencji KWP w Katowicach oraz mgr Marek Kopiec reprezentujący Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którego  tematem wystąpienia było „Bezpieczeństwo w szkołach –czy uczniowie i nauczyciele są wystarczająco chronieni?”.  Zagadnienia poruszane podczas wystąpienia dotyczyły problemów placówek edukacyjnych wpływających na ich cyberbezpieczeństwo, wskazanie dobrych praktyk mających na celu podniesienie poziomu świadomości i bezpieczeństwa cybernetycznego w szkołach oraz wyzwań pedagogicznych w zderzeniu ze sztuczną inteligencją.

 

opracował: mgr Marek Kopiec

22 października 2024

Powitanie Studentów Programu Erasmus+ na Wydziale Nauk Społecznych w Semestrze Zimowym 2024/2025

Logo Erasmus+

W semestrze zimowym 2024/2025 Wydział Nauk Społecznych gości 11 studentów z Hiszpanii i Turcji, którzy przyjechali do nas w ramach programu Erasmus. Oficjalne powitanie studentów odbyło się 30 września 2024 roku podczas Dnia Powitalnego, zorganizowanego przez Welcome Centre Uniwersytetu Jana Długosza.

Wydarzenie rozpoczęła się od wystąpienia Prorektora ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia - dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD, który powitał studentów Erasmusa, podkreślając, jak ważny jest ich wkład w budowanie międzynarodowej społeczności akademickie. Podczas spotkania przedstawiono także koordynatorów wydziałowych oraz zaprezentowano działalność  Welcome Centre, które wspiera zagranicznych studentów w ich integracji z uniwersytetem.

Po oficjalnych przemówieniach studenci mieli okazję wziąć udział w spacerze po kampusie UJD, gdzie poznali najważniejsze miejsca naszej uczelni oraz jej bogatą infrastrukturę.

Życzymy naszym nowym studentom owocnego i pełnego sukcesów semestru, bogatego w nowe doświadczenia, wiedzę oraz niezapomniane wspomnienia! Jednocześnie zachęcamy naszych polskich studentów do aktywnej integracji z koleżankami i kolegami z Hiszpanii i Turcji, co będzie doskonałą okazją do wzajemnej wymiany kulturowej, poszerzania horyzontów oraz budowania międzynarodowych przyjaźni!

 zdjęcie grupowe - kadra UJD wraz ze studentami Programu Erasmus+

Official Welcome Day/Meeting with the JDU Welcome Centre

 Opracowanie: dr Izabela Ziębacz, Pełnomocnik dziekana ds. programu Erasmus+

3 października 2024