Szanowni Państwo,
Pracownicy, Doktoranci i Studenci,
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego pod kierunkiem dra hab. Andrzeja Krzaka prof. UJD oraz Pracownicy Katedry Nauk o Bezpieczeństwie, zapraszają na Międzynarodowe Seminarium Naukowe poświęcone problematyce związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem międzynarodowym Chorwacji i państw Półwyspu Bałkańskiego w perspektywie historycznej, które odbędzie się w dn. 27 listopada br. o godz. 11.30-13.00 w sali 1/05 w budynku przy ul. Zbierskiego. W programie przewidziano dwa wykłady naukowców z Chorwackiego Instytutu Historycznego w Zagrzebiu (prof. Josip Mihaljević i Nikica Barić) oraz dyskusję. Gościem na seminarium będzie również Dyrektor Instytutu p. prof. Miroslav Akmadża.
Zapraszamy!
Zaproszenie na Międzynarodowe Seminarium Naukowe
20 listopada 2024
Szanowni Państwo,
Katedra Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Turystyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Wsparcia - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, serdecznie zapraszają na Seminarium Naukowo -Dydaktyczne w dniu 26 listopada 2024 r. "Współczesne ryzyka socjalne - uchodźctwo, migracja, niepełnosprawność - i sposoby ich rozwiązywania".
Zaproszenie i program seminarium
20 listopada 2024
Ostatnie dni na aplikację do Programu Erasmus+!
Drodzy Studenci/ Doktoranci,
Jeśli chcecie wzbogacić swoje doświadczenie akademickie o międzynarodowe perspektywy lub zyskać praktyczne umiejętności zawodowe w prestiżowych uczelniach/ instytucjach za granicą, to jest idealny moment!
Rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ dla studentów i doktorantów na rok akademicki 2024/2025 właśnie dobiega końca - termin składania wniosków mija 15 listopada 2024 r. (piątek). To już ostatnie dni, aby zgłosić swoją aplikację!
Oferta Erasmus+ obejmuje:
Opcje mobilności:
Długoterminowe wyjazdy (2–12 miesięcy) – mobilność fizyczna (min. 2 miesiące) z opcjonalną częścią wirtualną
Krótkoterminowe praktyki (5–30 dni) – obowiązkowy komponent wirtualny (dla doktorantów opcjonalny)
Pełne informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie: https://www.ujd.edu.pl/pl/artykul/259/420/aktualnosci-i-komunikaty
Nie przegapcie swojej szansy – czas na decyzję jest ograniczony!
Dr Izabela Ziębacz,
Wydziałowy Koordynator Programu Erasmus+
Pełnomocnik Dziekana ds. programu Erasmus+
email:i.ziebacz@ujd.edu.pl / dyżur stacjonarny: poniedziałek 8:15-9:45/ dodatkowy dyżur stacjonarny: środa 13 listopada godz. 10:00-10:45
13 listopada 2024
Szanowni Państwo,
przed nami kolejna, czwarta odsłona Akademii Metodologicznej! Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której celem jest zwrócenie uwagi młodych naukowców na znaczenie warsztatu metodologicznego w prowadzeniu badań naukowych. Przed nami trzy dni pełne wykładów i warsztatów z zakresu projektowania i prowadzenia badań naukowych. W tym roku rozmawiać będziemy m.in. na temat stosowania metod ilościowych w naukach społecznych, publikowania w czasopismach zagranicznych oraz narzędzi wykorzystywanych do organizacji pracy naukowej.
Termin: 9-11 kwietnia 2025 r.
Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie
Organizatorzy: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Koło Naukowe Psychologii Polityki.
Rodzaje uczestnictwa:
- czynny (wygłoszenie referatu, który zostanie zrecenzowany przez ekspertów);
- bierny (bez wygłoszenia zrecenzowanego wcześniej referatu).
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł (obejmuje nocleg oraz wyżywienie). Dane do przelewu otrzymacie Państwo po przyjęciu zgłoszenia.
Z pozdrowieniami
Komitet Organizacyjny
28 października 2024
22 i 23 października 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyła się VII Konferencja naukowa z cyklu „Bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku”, zorganizowana przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie WNS UJD, we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Ruch Wspólnot Obronnych. Tegoroczna edycja poświęcona była 25-leciu członkostwa Polski w NATO i 20-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
W Konferencji wzięło udział wielu badaczy, reprezentujących najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Gościem był również Dyrektor Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej, płk. rez. dr Lech Drab.
Program konferencji obejmował zarówno historyczne aspekty członkostwa Polski w obu organizacjach, jak również bieżące problemy i wyzwania.
opracował prof. dr hab. Janusz Zuziak
25 października 2024
Drodzy Studenci i Doktoranci,
Zespół Wsparcia Psychologicznego, który tworzą pracownicy Katedry Psychologii, oferuje nieodpłatnie pomoc i wsparcie adresowane do studentów i doktorantów Uniwersytetu, w tym także osób pochodzących z Ukrainy.
Potrzebę pomocy i wsparcia psychologicznego można zgłaszać do następujących osób:
mgr Julita Kielińska-Kancerek - wsparcie i pomoc, także w języku angielskim e-mail: j.kielinska@ujd.edu.pl
dr Elżbieta Kornacka-Skwara e-mail: e.skwara@ujd.edu.pl
dr Andrzej Margasiński e-mail: a.margasinski@gmail.com
dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD e-mail: e.napora@ujd.edu.pl
Telefon kontaktowy: 603 500 194
Miejsce konsultacji: ul. Zbierskiego 2/4, pokój 3.07
Link do strony:
https://www.ujd.edu.pl/pl/artykul/478/1779/zespol-wsparcia-psychologicznego
22 października 2024
W poniedziałek, 30 września, w Sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca wdrożenie przez policjantów Wydziału Prewencji KWP w Katowicach, a także przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego „Metis” w Katowicach programu profilaktycznego pod nazwą “#wirtualniebezpieczni”. Konferencja została zorganizowana w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Celem głównym programu profilaktycznego, nawiązującego do kampanii wojewódzkiej „Wylogowani” jest zwiększenie bezpieczeństwa osobistego użytkowników sieci Internet.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Pan Rafał Adamczyk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim, Pan dr hab. Tomasz Huk - Wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty, Pani Aleksandra Krawczyk przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz przedstawiciel Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
W trakcie wydarzenia swoje wystąpienia wygłosili przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Katowicach oraz mgr Marek Kopiec reprezentujący Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którego tematem wystąpienia było „Bezpieczeństwo w szkołach –czy uczniowie i nauczyciele są wystarczająco chronieni?”. Zagadnienia poruszane podczas wystąpienia dotyczyły problemów placówek edukacyjnych wpływających na ich cyberbezpieczeństwo, wskazanie dobrych praktyk mających na celu podniesienie poziomu świadomości i bezpieczeństwa cybernetycznego w szkołach oraz wyzwań pedagogicznych w zderzeniu ze sztuczną inteligencją.
opracował: mgr Marek Kopiec
22 października 2024
W semestrze zimowym 2024/2025 Wydział Nauk Społecznych gości 11 studentów z Hiszpanii i Turcji, którzy przyjechali do nas w ramach programu Erasmus. Oficjalne powitanie studentów odbyło się 30 września 2024 roku podczas Dnia Powitalnego, zorganizowanego przez Welcome Centre Uniwersytetu Jana Długosza.
Wydarzenie rozpoczęła się od wystąpienia Prorektora ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia - dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD, który powitał studentów Erasmusa, podkreślając, jak ważny jest ich wkład w budowanie międzynarodowej społeczności akademickie. Podczas spotkania przedstawiono także koordynatorów wydziałowych oraz zaprezentowano działalność Welcome Centre, które wspiera zagranicznych studentów w ich integracji z uniwersytetem.
Po oficjalnych przemówieniach studenci mieli okazję wziąć udział w spacerze po kampusie UJD, gdzie poznali najważniejsze miejsca naszej uczelni oraz jej bogatą infrastrukturę.
Życzymy naszym nowym studentom owocnego i pełnego sukcesów semestru, bogatego w nowe doświadczenia, wiedzę oraz niezapomniane wspomnienia! Jednocześnie zachęcamy naszych polskich studentów do aktywnej integracji z koleżankami i kolegami z Hiszpanii i Turcji, co będzie doskonałą okazją do wzajemnej wymiany kulturowej, poszerzania horyzontów oraz budowania międzynarodowych przyjaźni!
Opracowanie: dr Izabela Ziębacz, Pełnomocnik dziekana ds. programu Erasmus+
3 października 2024