Pracownicy
Dorobek i osiągnięcia pracowników badawczo-dydaktycznych oraz dydaktycznych
Dr hab. Elżbieta Napora, prof. uczelni - kierownik
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jako studentka była słuchaczem wykładów Profesora V. Frankla z Profesorem Ma szerokie doświadczenie w prowadzeniu badań empirycznych związanych z dobrostanem rodziny w różnych konfiguracjach. Autorka oraz współredaktorka 8 monografii naukowych, przewodnika metodycznego. Jest autorką ponad 210 tekstów naukowych opublikowanych w znaczących czasopismach w Polsce i za granicą poświęconych m.in. rodzinie samotnej matki, zagadnieniom z zakresu psychologii szkolnej. Autorka podręcznika do psychologicznego narzędzia mierzącego relacje rówieśnicze. Współuczestniczyła w pracach projektów międzynarodowych, krajowych oraz w sieci badawczej. Uczestniczyła w programach Erasmus oraz w wizytach studyjnych (Republika Czeska, Słowacja, Litwa, Węgry). Jest popularyzatorką wiedzy psychologicznej w polskich czasopismach, członkiem korespondencyjnym Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego JPII, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Bliskich Związków.
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia społeczna, psychologia wychowawcza i rodziny, psychologia szkolna
Funkcję Kierownika Zakładu pełniła od października 2020 roku. Funkcję Kierownika Katedry pełni od 1 grudnia 2021 roku.
Autorka ponad 220 publikacji: artykułów z listy A,B,C (aktualnie lista MEiN) indeksowanych w bazach Scopus, Web of Science, ERIH plus; rozdziałów w książkach, tekstów popularyzacyjnych w czasopismach m.in. Psychologia w Szkole, Remedium, Niebieska Linia, Edukacja i Dialog, Częstochowski Biuletyn Oświatowy. Jest redaktorem lub współredaktorem 4 monografii naukowych, przewodnika metodycznego z psychologii społecznej oraz autorem 8 książek m.in. z tematyki samotnego rodzicielstwa, komunikowania się dorastających dzieci z samotną matką, wsparcia społecznego dziadków w systemie rodzinnym pozbawionym ojca, podręcznika do psychologicznego narzędzia badawczego SKAR oraz zagadnień dotyczących osiągnięć szkolnych uczniów. Redaktorem gościnnym zeszytu czasopisma naukowego Psychologia. Prace Naukowe WSP oraz Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze.
Uczestniczyła w projektach wydawniczych, subsydiowanym przez Fundację Polsko-Niemiecką oraz dofinansowanym przez MEiN. Dotychczasowy dorobek naukowy jest upowszechniany w udokumentowanych cytowaniach krajowych i zagranicznych.
Wybrane publikacje naukowe Wykaz publikacji Google Scholar Scopus
Napora, E. (2024). Psychological resilience of grandparents and relationships with grandchildren in a family of an adult child. Dimensions of parentification of grandparents in the family. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 60(4), 58-67, https://orcid.org/0000-0002-5194-4218
Napora, E., Walęcka – Matyja, K. (2024). Mam. Jestem. Mogę. Kształtowanie odporności psychicznej u dzieci i młodzieży. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Napora, E., Cabanová, V., Kolaříková, M. (2023). Certain Predictors of Coping with Stress by the studied Adolescents. Health Psychology Report, 11(1), 48–58 https://doi.org/10.5114/hpr/152330
Napora, E. (2023). Skala Komunikowana się Adolescentów z Rówieśnikami (SKAR). Podręcznik do narzędzia. Lublin: Wydawnictwo Episteme. ISBN 978-83-67049-76-4.
Napora, E., Walęcka-Matyja, K. (2022). Osiągnięcia szkolne uczniów. Analiza psychologiczna niektórych uwarunkowań osobowych i rodzinnych. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego ISBN 978-83-8220-783-5 Link do publikacji
- Związek międzypokoleniowej solidarności z dobrostanem psychicznym u badanych dziadków. Mediacyjna rola samotności i przyjaźni. Kierownik zespołowego projektu empirycznego realizowanego w Katedrze Psychologii (2023 - 2025)
- Wpływ parentyfikacji dziadków na funkcjonowanie psychospołeczne rodziny samotnej matki w Polsce regionalnej (2015 - 2017) Interdyscyplinarny projekt empiryczny
Prof. dr hab. Elżbieta Dryll
Najważniejszą dziedziną prac badawczych jest psychologia wychowawcza, a szczególnie proces wychowania w środowisku rodzinnym. Tego zagadnienia dotyczyła zarówno praca doktorska (wydana w roku 1995 formie książkowej – Trudności wychowawcze: Analiza interakcji matka-dziecko w sytuacjach konfliktowych, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego), jak i książka z roku 2001 będąca podstawą habilitacji (Interakcja wychowawcza Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN) czy inna, z roku 2013, będąca podstawą przewodu o nadanie tytułu profesorskiego (Wrastanie w kulturę: Transmisja narracji w wychowaniu rodzinnym, Warszawa: ENETEIA).
Najnowszym tematem szczegółowym w ramach psychologii rodzinnej i wychowawczej jest transmisja międzypokoleniowa mądrości życiowej – seria badań pod wspólnym tytułem „List do wnuka”. Część z nich została już opublikowana, część wymaga opracowania i opublikowania. Seria ta realizowana jest we współpracy z badaczami z USA, Niemiec i Czech. Dotyczą one różnic międzykulturowych zarówno w treści i sposobie formułowania przesłania mądrościowego seniorów, jak i jego recepcji przez pokolenia „wnuków”.
Drugą ważną dziedziną zainteresowań jest psychologia narracyjna. Znajduje to swój wyraz w zainicjowaniu w roku 1999 i kilkukrotnej organizacji konferencji polskich psychologów zajmujących się tym zagadnieniem (Konferencje Narracyjne). Ponadto, ważne miejsce w dorobku naukowym zajmuje redakcja trzech wydań zbiorowych prac badawczych z dziedziny psychologii narracyjnej, jak również liczne prace zarówno empiryczne jak i teoretyczne na ten temat.
Wykaz najważniejszych publikacji Ludzie Nauki Polska Bibliografia Naukowa
Dryll, E., Cierpka, A. (2024). List do wnuka: Charakterystyka psychologiczna autorów przekazów mądrościowych. W: M. Kielar-Turska (red). Starość jak ją widzi psychologia: Zagrożenia możliwości wspomaganie (s. 195- 215). Kraków: Wydawnictwo UJ.
Dryll, E. (2023). Psychologia narracyjna o rozwoju. Psychologia Rozwojowa, 28(4), 11-20 https://doi.org/10.4467/20843879PR.23.016.20854
Dryll, E., Cierpka, A. (2023). Narracja autobiograficzna w biegu życia. Człowiek I Społeczeństwo, 56, 23–43
Dryll, E., (2022). Kulturowe otoczenie sytemu rodzinnego: Spojrzenie wstecz. Psychologia Wychowawcza, 67 (25), 66-87 DOI: 10.5604/01.3001.0016.2331
Dryll, E. (2022). Rodzina w systemie społecznym: Klasyczne teorie i badania psychologii międzykulturowej. Psychologia Wychowawcza, 66 (24), 36-59 http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0016.0963
Dryll, E., Cierpka, A., Małek, K. (2021). (Red.), Psychologia narracyjna o mądrości miłości i cierpieniu. Warszawa: Liberi Libri.
Dryll, E. (2021). Individual work. In: G. Katra, E. Sokołowska (eds.), The Role and Tasks of the Psychologist in a Contemporary School (p.141-153). Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
Dryll, E. (2021). List od dziadka – recepcja przekazu mądrościowego seniorów (wstępna analiza ilościowa). W: E. Dryll, A. Cierpka, K. Małek (red.). Psychologia narracyjna o mądrości miłości i cierpieniu (s. 79-100). Warszawa: Liberi Libri. https://doi.org/10.47943/lib.9788363487461
Drężek, P., Dryll, E. (2021). List od dziadka – analiza jakościowa odpowiedzi na przeslanie mądrościowe seniorów. W: E. Dryll, A. Cierpka, K. Małek (red.). Psychologia narracyjna o mądrości miłości i cierpieniu (s. 101-118). Warszawa: Liberi Libri.
Dryll, E. (2019). “Upbringing” in the social constructionism paradigm. Educational Psychology Special Issue 2019, 4 – 13.
Dr hab. Alicja Kalus, prof. uczelni
Doktor habilitowany n. humanistycznych w zakresie psychologii. Pracownik badawczo-dydaktyczny. Studia magisterskie i doktoranckie odbyła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie uzyskała stopień naukowy doktora n. humanistycznych w zakresie psychologii (2000 r.). Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 2011 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zajmuje się badaniami nad rodziną i rozwojem człowieka w kontekście rodziny. W sposób szczególny interesuje się problematyką adopcji, niepłodności, psychologicznym funkcjonowaniem par z doświadczeniem wspomaganego rozrodu i strat prokreacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne z małżeństwami niepłodnymi i rodzinami adopcyjnymi. Autorka i współredaktorka 5 monografii naukowych oraz licznych artykułów naukowych w wiodących czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Jest promotorem 4 doktorów. Pełni funkcję recenzenta w przewodach doktorskich i w postępowaniu o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Jest recenzentem publikacji naukowych w czasopismach polskich i międzynarodowych. Uczestniczka w programie Erasmus (Słowacja).
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia rozwoju człowieka, psychologia adopcji i niepłodności
Monografie i publikacje wieloautorskie Polska Bibliografia Naukowa Scopus Google Scholar
Kalus A., Mazurek E., Szymańska J. (2015) (red.). Architektura a rozwój człowieka. Ujęcie multidyscyplinarne. Wrocław.
Kalus A. (2009). Funkcjonowanie systemu rodziny adopcyjnej. Analiza psychologiczna. Opole.
Kalus A. Krok D. (2007) (red.). Psychologiczny wymiar cierpienia. Teoria i badania. Opole
Kalus A. (2003) (red.). W świecie dziecka osieroconego i rodziny adopcyjnej. Opole
Kalus A. (2002). Bezdzietność w małżeństwie. Opole
Dr Joanna Fryt
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę doktorską pt. Samoregulacja i funkcjonowanie poznawcze dzieci z astmą i cukrzycą typu 1 w okresie późnego dzieciństwa obroniła na Wydziale Filozoficznym UJ w 2012r. W pracy badawczej po doktoracie koncentruje się nauwarunkowaniach skłonności do ryzyka u adolescentów i młodych dorosłych, w tym czynnikach sprzyjających podejmowaniu ryzyka pozytywnego i negatywnego.
Główna wykonawczyni w grancie NCN Sonata-bis: Poznawcze, motywacyjne i osobowościowe uwarunkowania skłonności do ryzyka u adolescentów i młodych dorosłych (2016-2019) oraz w grancie MNiSW: Funkcjonowanie poznawcze i samoregulacja dzieci chorych na astmę oskrzelową i cukrzycę typu 1 w okresie późnego dzieciństwa (2009-2011).
Absolwentka Szkoły Trenerów Edukacyjnych i Rozwojowych STER przy Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Szkole „Falochron”. Współpracowniczka Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii”.
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Google Scholar
Fryt, J., Szczygieł, M., Duell, N. (przyjęty do druku). Positive and negative risk-taking and decision-making in the Balloon Emotional Learning Task (BELT). International Journal of Behavioral Development.
Fryt, J. (2024). Positive and negative risk-taking in adolescents and adults – what we already know? Polish Psychological Bulletin, 55, 87–93 https://doi.org/10.24425/ppb.2024.150359
Fryt, J., Duell, N., Szczygieł, M. (2024). Psychological profiles associated with positive and negative risk-taking in adults. Current Psychology, 43, 12744–12753. https://doi.org/10.1007/s12144-023-05349-8
Fryt, J., Smoleń, T., Czernecka, K., Szczygieł, M., La Torre, A. (2023). Is the impact of high reward sensitivity and poor cognitive control on adolescent risk-taking more visible in rewarding conditions? Current Psychology, 42, 4458–4468 https://doi.org/10.1007/s12144-021-01769-6
Fryt, J., Szczygieł, M., Duell, N. (2022). Positive and negative risk-taking: Age patterns and relations to domain-specific risk-taking. Advances in Life Course Research, 54, 4, 100515. https://doi.org/10.1016/j.alcr.2022.100515
Smoleń, T., Fryt, J., Czernecka, K., Szczygieł, M. (2022). In search of the functional base of risk-taking: inexperience and safety. The Journal of General Psychology, 150, 4, 423–452 https://doi.org/10.1080/00221309.2022.2097164
Fryt, J., Szczygieł, M., Duell, N. (2021). Positive and negative risk-taking in adolescence: Age patterns and relations to social environment. New Directions for Child and Adolescent Development, 179, 127-146. https://doi.org/10.1002/cad.20431
Fryt, J., Szczygieł, M. (2021). Predictors of positive and negative risk-taking in adolescents and young adults: similarities and differences. Europe’s Journal of Psychology, 17, 1, 17-30 https://doi.org/10.5964/ejop.2169
Mgr Julita Kielińska - Kancerek
Absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł magistra otrzymała broniąc pracę pod tytułem „Zakres identyfikacji społecznych a postawy wobec obywateli Ukrainy i wybaczanie międzygrupowe” przygotowaną pod kierownictwem dr hab. Doroty Czyżowskiej, prof. UJ.
Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu z elementami psychodiagnostyki na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS; Studium Pedagogiczne UJ. Była członkiem zespołów badawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, biorąc udział w realizacji projektów naukowych o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Jej zainteresowania naukowe i zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.
W ramach aktywności międzynarodowej współuczestniczyła w projekcie naukowo-dydaktycznym "Studenci - Studentom edycja 2022" przygotowanym przy współpracy Studenckiego Koła Naukowego "Sympatycy Psychologii" realizowanym w Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Republika Czeska, kwiecień 2022).
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Google Scholar
Hall, B., Schmidt, K., Wagge, J., Kielińska, J. i in. (2024). Registered Replication Report: A Large Multilab Cross-Cultural Conceptual Replication of Turri et al. (2015). Advances in Methods and Practices in Psychological Science, 7(4) doi:10.1177/25152459241267902
Kielińska, J. (2024). Identyfikacja z ludzkością a postawy Polaków wobec obywateli Ukrainy. W: E. Napora (red.), Badania i pomoc psychologiczna (s. 53-64). Częstochowa: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Długosza. Monografia otrzymała grant MEiN w ramach programu Doskonała Nauka II - wsparcie monografii naukowych
Kornacka – Skwara, E., Napora, E., Kielińska, J., Cabanova, V., Kocourkova, V. (2023). Obraz rodziny w międzykulturowych badaniach porównawczych studentów polskich i czeskich wykonanych Testem Rysunku Rodziny. W: M. Kaźmierczak, A. Lewandowska - Walter (red.), Rodzina w cyklu życia - rozwój, zmiana, kryzys. ISBN: 978-83-63487-63-8.
Buchanan, E., Lewis, S., Paris, B., Forscher, S., ... , Kielińska, J. (2023). The Psychological Science Accelerator’s COVID-19 rapid-response dataset. Scientific data, 10(1), 87
Legate, N., Nguyen, T.T., Weinstein, N. ... Kielińska, J. (2022). A global experiment on motivating social distancing during the COVID-19 pandemic. Proceedings of the National Academy of Sciences,119(22)
Dorison, C. A., Lerner, J. S., Heller, B. H., Rothman, A. J., … Kielińska, J. (2022). In COVID-19 health messaging, loss framing increases anxiety with little-to-no concomitant benefits: Experimental evidence from 84 countries. Affective Science, 3(3), 577-602.
Wang, K., Goldenberg, A., Dorison, C., …, Kielińska, J. (2021). A multi-country test of brief reappraisal interventions on emotions during the COVID-19 pandemic. Nature Human
Mgr Klaudia Korkus
Absolwentka studiów magisterskich z psychologii Uniwersytetu Opolskiego, które ukończyła obroną pracy magisterskiej pt. Wpływ religijności na postawy wobec homoseksualizmu. Dodatkowo, wiedzę, kompetencje i umiejętności pogłębiała kończąc Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studia Podyplomowe na kierunku Terapia pedagogiczna i rewalidacja dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Uniwersytecie Śląskim oraz Studium Terapii Dzieci i Młodzieży w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii.
Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno w normie intelektualnej jak i zmagającymi się z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną.
Publikacje i udział w projektach naukowych Ludzie Nauki
Korkus, K. (we współautorstwie, 2024). Różnicowanie psychologicznych wymiarów funkcjonowania z uwzględnieniem wieku życia badanych osób. Analiza porównawcza. Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej (przyjęty do druku)
- Związek międzypokoleniowej solidarności z dobrostanem psychicznym u badanych dziadków. Mediacyjna rola samotności i przyjaźni. Członek zespołowego projektu empirycznego realizowanego w Katedrze Psychologii
Dr Elżbieta Kornacka - Skwara
Studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na kierunkach: Psychologia oraz Filozofia teoretyczna. Praca magisterska - Promotor prof. dr hab. M. Braun-Gałkowska „Relacja między matką a dzieckiem w rodzinie dziecka doznającego przemocy". W latach 1990-92 dwukrotny pobyt językowy w USA. Rozprawa doktorska - Promotor prof. dr hab. M. Braun-Gałkowska „Psychologiczna analiza systemów rodzinnych mężczyzn bezrobotnych". Prowadzi badania w nurcie systemowym. Obszar zainteresowań to psychologiczna analiza systemów rodzinnych doświadczających sytuacji trudnych (rodziny osób bezrobotnych, uzależnionych, na emigracji, bezpieczeństwo rodziny).
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia rodziny, psychologia społeczna
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Google Scholar
Kornacka-Skwara E. (2017). Polityka wobec rodziny jako czynnik modyfikujący zagrożenia bezpieczeństwa systemów rodzinnych, (Red.) H. Ćwięk, Res Politicae, Wydawnictwo Akademii im. J. Długosza.
Kornacka-Skwara E. (2017). Znacznie potrzeb podstawowych dla bezpieczeństwa rodzin – analiza porównawcza środowisk Polski i Francji w świetle teorii A. Maslowa, Prace Naukowe AJD w Częstochowie. Pedagogika, 2/ t. 26, DOI 10.16926/p.2017.26.33 (współautor Andrzej Skwara)
Kornacka-Skwara E., Kostrzewska, J., Jarosz, M., Miarka, K. (2017). Coaching in the process of teaching and tutoring/Coaching in teaching and education processes. Acta Humanica, volume 14, issue 3, s.38-45. Wydawnictwo University of Zilina Faculty of Humanities, ISSN 1336-5126, EV 1759/08
Kornacka-Skwara, E. (2020). Percepcja rodziny w rysunkach dziewcząt z rodzin z uzależnieniem od alkoholu - badania pilotażowe. Pedagogika. Studia i Rozprawy, t. XXIX, s. 219-230 https://doi.org/10.16926/p.2020.29.15
Napora, E., Kornacka - Skwara, E. (2022). Komunikowanie się i prężność jako predyktory radzenia sobie ze stresem. Różnicująca rola wieku badanych adolescentów. Psychologia Wychowawcza, 26, 5-24. DOI: 10.5604/01.3001.0016.3381
Kornacka – Skwara, E. (2025). Monografia Badania i pomoc psychologiczna jako wartość praktyczna dla specjalistów. Problemy Opiekuńczo – Wychowawcze, 636(1), 62–72 Link do publikacji
Dr Andrzej Margasiński
Psycholog, nauczyciel akademicki, terapeuta i trener. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Praca magisterska z psychologii „Droga do wolności w psychologii humanistycznej i u mistyków chrześcijańskich, promotor prof. Anna Gałdowa, doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, praca „Psychologiczna analiza systemów rodzinnych z chorobą alkoholową”, promotor prof. Maria Braun-Gałkowska. Pracę zawodową jako psycholog rozpoczął w I Klinice Psychiatrii AM w Krakowie, w Częstochowie pracował na Oddziale Psychiatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pracownikiem WSP/AJD/ UJD jest od 1987 roku. Naukowo zajmuje się uzależnieniami, głównie problematyką systemów rodzinnych z chorobą alkoholową, diagnozą psychometryczną członków rodzin, zagadnieniami psychopatologii i psychoprofilaktyki, w ostatnich latach także zagadnieniami postaw wobec homoseksualizmu i antropologiczno-społecznymi konsekwencjami koncepcji genderowych. W okresie 2003 ̶ 2008 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza.
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia rodziny, psychologia uzależnień, psychologia postaw
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Google Scholar Wykaz publikacji
Margasiński, A. (2022). Dysfunctional symptoms in the wives of alcoholics measured by the Emotional Dependency Questionnaire / Nasilenie objawów dysfunkcyjnych u żon alkoholików mierzonych Kwestionariuszem Zależności Emocjonalnej. Alcoholism and Drug Addiction /Alkoholizmi Narkomania, 35 (1), 43-66.
Margasiński, A., Białecka, B. (2021). Developmental Regularities and the Issue of Adopting Homosexual Orientation by Adolescents - a Review of Research and Opinions. Quarterly Journal Fides et Ratio, 3(47), 239-260, https://doi.org/10.34766/fetr.v47i3.697
Margasiński, A. (2021). Traps of psychological diagnosis on the example of the barnum effect and the so-called syndrome of adult children from dysfunctional families. Studia Psychologica. Theoria et Praxis. Numer specjalny, 147-163.
Dr Agnieszka Miklewska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii; rozprawa doktorska pt. „Temperament a inteligencja - studium rozwojowe" pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Strelaua, Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Psychologia ze specjalnością: psychologia kliniczna, Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Pedagogika Specjalna, specjalność: Resocjalizacja (z wyróżnieniem), Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest specjalistą psychologii klinicznej, wieloletnim biegłym sądowym opiniującym w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi, zarówno na etapie rozwodu rodziców jak i po jego orzeczeniu. Posiada szerokie doświadczenie terapeutyczne zdobyte w pracy z dziećmi doświadczającymi objawów PAS, a także z rodzicami usiłującymi przeciwdziałać temu zjawisku.
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia kliniczna, psychologia sądowa
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Miklewska, A. (2021). Alienacja rodzicielska - zagrożenie dla zdrowia psychicznego dziecka. W: E. Napora (red.), Niepokoje i nadzieje współczesnej rodziny. Teoria i Praktyka, ss. 145-168. Częstochowa: Wydawnictwo Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, ISBN 978-83-66536-44-9
Miklewska, A. (2023). Psycholog w roli biegłego sądowego. W: Angelika Kleszczewska-Albińska (red.). Różnorodne wyzwania w pracy psychologa. Szanse i zagrożenia, R. 12, s. 257-281. Warszawa: Menagerska Akademia Nauk Stosowanych. ISBN 978-83-7520-260-1
Miklewska, A. (2023). Nieobecność krzywdząca dziecko: porzucenie, zaniedbanie, rozstanie. Wybrane konsekwencje rozwojowe na podstawie orzecznictwa sądowego. W: Angelika Kleszczewska-Albińska (red.). Różnorodne wyzwania w pracy psychologa. Szanse i zagrożenia, R. 6, ss.121-144. Warszawa: Menagerska Akademia Nauk Stosowanych. ISBN 978-83-7520-260-1
Miklewska, A. (2024). Supported employment - a pathway to integration and independence for people experinencing homelessness. Humanities and Social Sciences 31(3), 79-89
Dr Wojciech Napora (członek Rady Dyscypliny)
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie z psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W dniu 4.11.2019 obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pod tytułem „Wybrane psychologiczne wyznaczniki poczucia jakości życia u artystów scenicznych” przygotowaną w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych pod kierunkiem prof. dra hab. A. Sękowskiego. Ukończył m.in. studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim.
Jako członek zespołu brał udział w realizacji wielu projektów empirycznych prowadzonych m.in. na KUL-u w tym, w konstrukcji i pracach normalizacyjnych polskiej adaptacji testu psychologicznego; w tworzeniu narzędzia do pomiaru nieostentacyjnej konsumpcji oraz we współpracy z Guilhem Julia Institut de Recherche pour un Droit Attractif, Université Sorbonne Paris Nord, Francja. Prace projektowe nad cechami osobowości Wielkiej Piątki u Mistrzów Iluzji we współpracy z Anthony S.Barnhart z Carthage College Kenosha (USA), sfinalizowały się publikacją naukową. Jest pomysłodawcą wydarzeń naukowych "Wieczór z Psychologią", od 2020 roku głównym organizatorem cyklu sympozjów naukowych.
Reprezentowana dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: psychologia
specjalność: psychologia różnic indywidualnych
Wybrane publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Google Scholar ResearchGate
Napora, W., Barnhart, A. S. (2025). Big Five personality traits, curiosity, and exploration in the world’s best magicians. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/aca0000745
Napora, W., Simoes, A. (2024). The role of activity, emotional reactivity and emotional intelligence in assertiveness. Archives of Psychiatry and Psychotherapy, 4, 55–65 doi:10.12740/APP/188628
Napora, W. (2024). Artyści sztuki iluzji, aktorzy teatralni i ich poczucie jakości życia. Kultura i Edukacja 2 (144), 195–213 DOI: 10.15804/kie.2024.02.10
Napora, W., Vebjørn, E. (2023). Self-esteem and emotional reactivity of actors and magicians: a comparative study. Polish Psychological Bulletin 54(3), 229-244 DOI: 10.24425/ppb.2023.148055
Napora, W. (2023). Predictors of sense of quality of life and the moderating role of stage experience in a group of illusionists. Health Psychology Report https://doi.org/10.5114/hpr/159462
Rzepka, J., Napora, W. (2022). Związek przesądności i wiary w zjawiska niewyjaśnione z cechami osobowości typu D i orientacją na działanie vs. stan w koncepcji Kontroli Działania Juliusa Kuhla. Colloquium, 14(2), 131-148
Napora, W., Julia, G. (2021). Personality traits as determinants of mindfulness of FISM Champions. Review of Psychology 64 (3), 133-144
Napora, W., Julia, G. (2021). Cechy osobowości jako predyktory uważności u Mistrzów Świata Sztuki Iluzji FISM. Przegląd Psychologiczny 64 (3), 27-38. DOI: 10.31648/pp.7352
Napora, W. (2021). Do ego-resiliency, self-efficacy and life orientation predict self-esteem of top world magicians? An international study. Psychological Thoughts 14(1), 194-210
Napora, W., Sękowski, A. (2021). Psychological predictors of sense of quality of life of actors. Roczniki Psychologiczne, 24(1), 7-25 https://doi.org/10.18290/rpsych2111
Mgr Michał Plaskura
Psycholog, studia magisterskie z psychologii ukończył na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. W pracy dyplomowej przygotowanej pod kierunkiem dr hab. prof. UŁ Iwony Janickiej analizował wpływ chronotypu czyli deklarowanej preferowanej pory aktywności na zdolności poznawcze, mające bezpośrednie przełożenie na efektywność w miejscu pracy. Przez okres studiów aktywnie kierował pracami Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii na Uniwersytecie Łódzkim, m.in. organizując 3 edycje Ogólnopolskiej Konferencji Studentów i Młodych Naukowców Psych-On, która dalej jest kontynuowana, a w 2022 roku miała VII edycję. Brał udział w konferencjach jako aktywny uczestnik m.in.: konferencje "Psych-On" na Uniwersytecie Łódzkim, Psychoróżności na Uniwersytecie Śląskim. Zainteresowany jest psychologią języka i komunikacji.
Prowadził warsztaty podczas konferencji Juvenes Pro Medicina na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz popularyzował wiedzę naukową w ramach projektu mającego na celu de-stygmatyzację zaburzeń psychicznych „Psychologia Filmami w Żartach Żartami".
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Plaskura, M. (2024). Związek między chronotypem, efektem synchronizacji a funkcjami poznawczymi mierzonymi Wiedeńskim Systemem Testowym w grupie studentek psychologii - czy godzina badania ma znaczenie? W: Napora, E. (red.), Badania i pomoc psychologiczna (s.107-120). Częstochowa: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Długosza. Monografia otrzymała grant MEiN w ramach programu Doskonała Nauka II - wsparcie monografii naukowych Link do publikacji
- Związek międzypokoleniowej solidarności z dobrostanem psychicznym u badanych dziadków. Mediacyjna rola samotności i przyjaźni. Członek zespołowego projektu empirycznego realizowanego w Katedrze Psychologii
Mgr Bartosz Postawa
Psycholog z przygotowaniem pedagogicznym. Studia magisterskie ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim JPII w Lublinie, broniąc pracę dyplomową pt. Samoocena a postrzegane znaczenie marki usług z perspektywy obrazu siebie, napisaną pod kierunkiem dr hab. Olega Gorbaniuka oraz dr hab. Julii Gorbaniuk prof. KUL.
Podczas studiów angażował się w aktywność badawczą, pomagając w laboratorium eksperymentalnym, czego efektem była publikacja naukowa z zakresu neuropsychologii. Działał w Kole Naukowym Studentów Psychologii KUL jako współkoordynator Sekcji Arteterapii oraz pomagał w organizacji konferencji Aktualności Psychologicznych (Aktualia). Obecnie zajmuje się tematyką szkoleń - ostatnie warsztaty prowadził w projekcie Start w GIRLdev, finansowanym z funduszu Ministerstwa Cyfryzacji. Projekt polegał na zapewnieniu wsparcia kobietom rozpoczynającym karierę w branży gier wideo.
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Kopiś -Posiej, N., Cudo, A., Krukow, P., Augustynowicz, P., Postawa, B., Pańczyk, B. (2024). Facebook primes pain: an ERP study on priming and pain perception in empathic processes. Advances in Cognitive Psychology, vol. 20, no. 3, pp. 167-177, DOI:10.5709/acp-0427-5
Mgr Anna Potyka
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i organizacyjne w szkolnictwie wyższym, a także w pracy w obszarze opieki zdrowotnej i systemie edukacji, także z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym intelektualnej). Obszar zainteresowań naukowych: psychologia kliniczna, psychologia zdrowia i psychologia rozwoju człowieka, w szczególności problematyka wczesnych doświadczeń rodzicielskich, okresu pre- i perinatalnego, doświadczenia strat prokreacyjnych i przeżywania procesu żałoby na różnych etapach życia.
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Potyka A., Suchon A.: Using team teaching in work with children with specialeducationalneeds, W: Co-teaching – everyday life or Terra Incognita of contemporaryeducation? Red.: Pituła B., Kowalski M., Vandenhoeck, Ruprecht unipress, 2022, s.107-124, ISBN 978-3-8471-1500-7
Bieńkowska I., Potyka A., Suchon A.: Specyfika kształcenia osób dorosłych w przestrzeni akademickiej, 2021, ISBN 978-83-8180-418-9
Potyka A., Suchon A., MotherhoodIs Not So "Temporary"; Replacement and Temporary Guardians - True Emotions, JOHDAW, 7/2019, 2019, ISSN 2451-3520
Mgr Magdalena Staniek
Absolwentka psychologii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna oraz terapeutka schematów. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i psychoterapeutycznej z osobami dorosłymi (staż kliniczny w Centrum Psychiatrii, praca w poradniach zdrowia psychicznego i zespole leczenia środowiskowego, praca w gabinetach psychoterapeutycznych). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, pomagając osobom doświadczonym kryzysem przemocy w bliskich związkach – prowadzi interwencję kryzysową oraz psychoterapię osób po traumach. Autorka publikacji popularyzujących tematykę psychologii oraz psychoterapii, m.in. artykułów dla „Charakterów” oraz poradników psychologicznych.
Zainteresowania naukowe obejmują tematykę zaburzeń osobowości, psychoterapii zaburzeń pourazowych (PTSD, zaburzenia dysocjacyjne, DID) oraz psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Członkostwo w stowarzyszeniach i organizacjach międzynarodowych
- Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej
- Członkini International Society of Schema Therapy
- Członkini European Society for Trauma & Dissociation
Mgr Magdalena Świątek
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pt. Postawy rodzicielskie a ocena skutków korzystania z nowych technologii przez ich dzieci w wieku przedszkolnym przygotowała pod kierunkiem prof. Barbary Szmigielskiej-Siuty.
Psycholożka w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, dziećmi z niepełnosprawnościami, zagrożonych demoralizacją i niedostosowaniem społecznym. Obszar zainteresowań naukowych: badania nad rodziną, nowe technologie w życiu dziecka i nastolatka.
Publikacje naukowe i udział w projektach badawczych Ludzie Nauki
Świątek, M. (2024). Związek postaw rodzicielskich z oceną przez rodziców efektów korzystania z nowych technologii u dzieci w wieku przedszkolnym. Fides et Ratio. Kwartalnik Naukowy (w recenzji)
- Związek międzypokoleniowej solidarności z dobrostanem psychicznym u badanych dziadków. Mediacyjna rola samotności i przyjaźni. Członek zespołowego projektu empirycznego realizowanego w Katedrze Psychologii (2023 - 2025)
Mgr Amelia Walotek
Studia magisterskie z psychologii ukończyła w Uniwersytecie Śląskim. Jednocześnie ukończyła studia z Filologii Angielskiej w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowe ukończone studia podyplomowe uprawniły do pracy w terapii osób w spektrum autyzmu oraz w terapii integracji sensorycznej. Dotychczasowy obszar zainteresowań badawczych to psychologia rewalidacyjna, psychologia szkolna, formy terapii dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych u osób z niepełnosprawnościami. Jest uczestnikiem konferencji i kongresów naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Dotychczas realizowała granty wydawnicze "Nowa Era".
Publikacje i udział w projektach Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Walotek, A. (2024). My Very Special Book –Bibliotherapy Project that Involves Working with Children with Special Needs. Application Proposal. Podstawy Edukacji. Ed-ucation for Diversity, Equity, and Inclusion, 17,129–140 http://dx.doi.org/10.16926/pe.2024.17.10
Walotek, A. (2024). Rozwijanie kompetencji społecznych u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju- zespołem Aspergera i autyzmem, przy pomocy metody projektu. Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej (w recenzji)
- Związek międzypokoleniowej solidarności z dobrostanem psychicznym u badanych dziadków. Mediacyjna rola samotności i przyjaźni. Członek zespołowego projektu empirycznego realizowanego w Katedrze Psychologii
- Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne. Diagnoza psychologiczna: rozwój psychoruchowy, całościowe zaburzenia rozwoju Śląski Ośrodek Adopcyjny (2024-2027).
- Specjalistyczna diagnoza w obszarze całościowych zaburzeń rozwojowych, a w szczególności autyzmu, w tym Zespołu Aspergera dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Współpraca z ROPS w Katowicach i Fabryką Postępu (członek zespołu - diagnoza pedagogiczna) (2023).
- Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza (dwa wykłady dla licealistów: Ciemna strona ludzkiej osobowości - eksperymenty, które zmieniły świat (listopad - grudzień 2023)
Dr Agata Woźniak - Krakowian
Absolwentka Uniwersytetów: Śląskiego i Warszawskiego. Główny obszar zainteresowań naukowych to społeczna psychologia kliniczna, socjologia patologii i dewiacji oraz zaburzenia w kontaktach interpersonalnych. Jest autorką ponad 90 publikacji naukowych. Współpracuje edytorsko z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce, takimi jak: Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Kraków, Lublin, Gdańsk czy Łódź i zagranicą: Słowacja, Czechy, Włochy, Szwajcaria. W pracach naukowych porusza problematykę maladaptacji dzieci i młodzieży oraz trudności przystosowawczych ludzi w różnych fazach ontogenezy a także subiektywnej percepcji poczucia jakości życia różnych grup zawodowych w czasach zmian społecznych o typie anomii, co wymaga szerokiego oglądu społecznego. Celem badań własnych jest psychologiczna i socjologiczna analiza przejawów i przyczyn nieprzystosowania/ maladaptacji i jakości życia współczesnych ludzi na różnym etapie ontogenezy i różnych środowiskach społecznych (rodzina, miejsce pracy): głównie dorosłych pracujących i bezrobotnych, niepełnosprawnych, wykluczonych.
Reprezentowana dziedzina: nauki humanistyczne
dyscyplina: socjologia
specjalność: kliniczna psychologia społeczna, patologie społeczne, socjologia problemów społecznych
Publikacje naukowe Polska Bibliografia Naukowa Ludzie Nauki
Ciupiński A., Woźniak-Krakowian A., Mizgalski J.,(2018), Polska w relacjach euroatlantyckich, (w:) Res Politicae, tom X, Wyd. im. S. Podobińskiego AJD w Częstochowie, ISSN 2657-3342 s. 87–103.
Grzywna Z., Woźniak-Krakowian A.,(2019), Oddziaływanie elit politycznych Federacji Rosyjskiej na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polski (w:) Polityka Federacji Rosyjskiej i jej
konsekwencje dla bezpieczeństwa międzynarodowego ( red.), M. Banasik. Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin, s. 355,
Kalyayev A., Kozłowski R., Woźniak-Krakowian A., Podolchak N., Dziurakh Y., (2019)., Collective identity andmulticulturalism in modern society and governance: Europen context, Vision 2025: Education Exellence and Management of Innovations Through Sustainable Economic Competitve Advantage, (IBIMA), ISBN: 978-0-9998551-3-3, 13-14, Madrid p. 9762-9771.
Andreyeva S., Dudek M., Woźniak-Krakowian A., (2020), The Relevance of Intercultural Communication in The Context of Sustainable Economic Development and Advacing Education Exellence in the Era Global Pandemic (IBIMA), ISBN: 978-0-9998551-5-7, 4-5, Granada, p.8482-8489.
Krapivina G., Novak-Kalyayeva L., Surina I., Shapovalova I., Wozniak-Krakowian A., (2021), Innovative Approaches to Non Standard Forms of Employment: Experience of Volunteers Recruiting, Innovation management and information technology impact on global economy in the era of pandemic. Proceedings of the 37th International BusinessInformation Management Association (IBIMA), ISBN: 978-0-9998551-6-4, 30-31 May 2021, Cordoba, Spain, p. 6987-6994.
Współpraca
- Mgr Magdalena Sawicka - psycholog szkolny
- Mgr Urszula Wojciechowska - Budzikur - psycholog, psychoterapeuta
- Mgr Małgorzata Nitecka - psycholog, psychoterapeuta
- Lek. med. Anna Syguda - Krawczyk - lekarz, specjalista psychiatra
- Mgr Anna Dąbrowska - psycholog, specjalność psychologia zdrowia i jakości życia oraz psychologia sądowa
Data dodania: 15 marca 2025