Koła naukowe
Zespół badawczy Studenckiego Koła Naukowego Psychologii
Zespół opracował projekt naukowo - warsztatowy pt. Wspieranie pacjentów onkologicznych poprzez naukę efektywnych metod radzenia sobie ze stresem. Badanie oddziaływania wsparcia na wczesnym etapie leczenia jako innowacji dla celu realizacji badań empirycznych. Nad projektem pracowały wraz z opiekunem, członkinie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii w składzie: Krystyna Waszak, Wiktoria Elmanowska, Karolina Kuchta, Katarzyna Wajda, Agata Sączek, Paulina Cianciara - Sikora (listopad 2024)
Psychologiczne aspekty funkcjonowania dziecka w młodszym wieku szkolnym oraz Relacje bliskości vs dystansu małych dzieci wobec ojca w badaniach Testem Rysunku Rodziny, to badawcze projekty jakościowe, w realizacji których wzięły udział członkinie koła naukowego.
Zespół wraz z opiekunem koła, tworzyły studentki 3. roku Psychologii: Wiktoria Elmanowska, Agnieszka Sulińska, Sandra Misztela, Julia Piasecka, Natalia Paździo, Anna Kaczmarek (2023). Dotychczasowy dorobek Studenckiego Koła Naukowego Psychologii
Zespół badawczy studentów Koła Naukowego "Open"
Projekt dotyczący używania języka specjalistycznego psychologii a postrzeganie zdrowia psychicznego jest realizowany przy współpracy ze studentami z koła naukowego. Celem projektu jest sprawdzenie wpływu specjalistycznego języka psychologii na postrzeganie zdrowia psychicznego przez osoby niemające wykształcenia w tej dziedzinie oraz zidentyfikowanie, czy rozbieżności w języku specjalistycznym i potocznym mogą prowadzić do problemów w diagnozowaniu i postrzeganiu zdrowia psychicznego.
Projekt w szczególności koncentruje się na analizie, jak zmiany w terminologii mogą wpływać na percepcję powagi zaburzeń psychicznych, co może prowadzić do ich trywializacji lub patologizacji codziennych trudności. Uwzględnia również wpływ „concept creep” czyli rozszerzania się znaczeń terminów związanych z krzywdą oraz jego konsekwencje społeczne Link do projektu
Opiekunem grupy jest mgr Michał Plaskura, w projekcie współuczestniczą studentki 4. roku psychologii: Amelia Kuzyk oraz Julianna Bogacz.
Psychologiczna Gra Planszowa podczas Śląskiego Festiwalu Nauki
Studenckie Koło Naukowe Psychologii uczestniczyło w Śląskim Festiwalu Nauki (8 grudnia 2024r.) realizując warsztat W zdrowym ciele zdrowy duch zrównoważony rozwój gwarancją samorealizacji. Studentki poprowadziły aktywność w formie interaktywnej gry planszowej, w której uczestniczyły rodziny z małym dziećmi. Pomysłodawcą i jednocześnie prowadzącymi grę były: Paulina Cianciara – Sikora, Karolina Kuchta, Katarzyna Wajda, Hanna Ciechanowska, Maja Dramińska, Aleksandra Pastuszka, Natalia Paździo.
Po zakończeniu, warsztaty zostały wysoko ocenione i jednocześnie cieszyły się zainteresowaniem osób obserwujących przebieg gry planszowej.
Studenci z kół naukowych promowali studiowane kierunki
Podczas Dnia Otwartego (16.03.2024) gościliśmy kandydatów na studia w Uniwersytecie. Oferta Dnia Otwartego wzbudziła duże zainteresowanie, ciekawość i entuzjazm wśród uczniów, nauczycieli, którzy przybyli z regionu częstochowskiego. Specjalnie dla Gości studenci z kół naukowych wraz z ich opiekunami, przygotowali liczne aktywności, pokazy, warsztaty, eksperymenty.
Pracownicy Katedry prowadzili wykłady, gry psychologiczne i odpowiadali na pytania kandydatów dotyczące studiów, studiowania i samorozwoju.
Wykład otwarty
Studenckie Koło Naukowe "Open" 19 grudnia 2023 gościło mgr Magdalenę Tukaj, która poprowadziła otwarty wykład pt. Praca z pacjentem z wykorzystaniem techniki dialogu motywacyjnego.
Spotkanie było zarówno inspirujące jak i edukacyjne, skupiając się na praktycznych aspektach tej metody w kontekście pracy terapeutycznej. Mgr M. Tukaj dzieliła się swoim bogatym doświadczeniem, podkreślając znaczenie empatii, słuchania i budowania zaufania podczas pracy z pacjentem. Wykład stanowił cenny wkład w rozwój umiejętności terapeutycznych członków Koła Naukowego "Open".
Studenckie Koło Naukowe "Open"
6 listopada 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie nowego Studenckiego Koła Naukowego, które konstytuuje się w Katedrze Psychologii przy kierunku Psychologia. W Kole nacisk będzie położony nie na konkretną dziedzinę psychologii, ale studenci będą mieli możliwość rozwoju w wybranej przez siebie części psychologii. Koło ma udostępnić członkom narzędzia i infrastrukturę do pracy w możliwie najlepszy sposób. Koła będzie działać w zgodzie z paradygmatem o p e n s c i e n c e, z wykorzystaniem najnowszych technologii i przede wszystkim, w języku angielskim. Ponadto, nacisk będzie położony na badania eksperymentalne, w których studenci będą mieli bezpośredni kontakt z osobą badaną, a nie tylko za pomocą internetowego kwestionariusza.
Do Koła nadal można dołączyć, osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy z mgr. Michałem Plaskura.
O ojcu z perspektywy małego dziecka – udział studentów w ogólnopolskiej konferencji naukowej
Miło nam poinformować, iż członkowie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii: Wiktoria Elmanowska, Sandra Misztela, Anna Kaczmarek, Natalia Paździo, Julia Piasecka i Agnieszka Sulińska pod opieką dr hab. prof. UJD Elżbiety Napory wzięły udział w V Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej z cyklu (Re)konstrukcje codzienności wychowania. Konferencja, której tematem przewodnim było Wychowanie do męskości - konceptualizacje i praktyki, odbyła się 18-19 września 2023 roku pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych oraz Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. B. F. Trentowskiego. Organizatorami konferencji był Uniwersytet Łódzki, Instytut Filologii UP w Słupsku oraz Psychologii Antropologicznej w Instytucie Psychologii UKSW w Warszawie.
Wśród znakomitych prelegentów, wystąpienie teoretyczno – empiryczne pt. Obraz ojca w ocenie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym badany Testem Rysunku Rodziny w imieniu zespołu, przedstawiła studentka 2. roku Psychologii Wiktoria Elmanowska przy wsparciu opiekuna koła naukowego. Konferencja odbyła się w formule on – line za pośrednictwem platformy Microsoft Teams Więcej informacji w social mediach
Notkę przygotowała: Julia Piasecka, studentka Psychologii, członek Studenckiego Koła Naukowego Psychologii
Jak nas widzą sąsiedzi ... warsztaty w ramach projektu "Studenci - Studentom" na Uniwersytecie Śląskim w Czechach
Warsztat Jak nas widzą sąsiedzi czyli o podobieństwie i różnicach między narodami, był realizowany w ramach projektu Studenci – Studentom 2023_2024. Studenci II i III roku Psychologii, członkowie Koła Naukowego Psychologii: Agnieszka Sulińska, Dominika Ołubiec, Sandra Misztela, Julia Piasecka, Patryk Mirowski przygotowali i poprowadzili warsztaty dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (9.11.2023). Celem warsztatów była dyskusja służąca przełamaniu barier, jakie powstają pomiędzy Czechami i Polakami na skutek utrwalonych stereotypów i uprzedzeń, a które często są przejmowane przez kolejne pokolenia bez żadnego uzasadnienia.
Wprowadzenie teoretyczne przedstawiła dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD. Wspólne wydarzenie zgromadziło nauczycieli akademickich i studentów obu uczelni. Oprócz wykładu i dyskusji na temat rozumienia stereotypów, studenci aktywnie uczestniczyli w części praktycznej warsztatów, która miała na celu identyfikację najczęstszych przekonań funkcjonujących w społeczeństwach obu krajów. Omówiono, nie tylko specyfikę kultur narodowych i różnice pomiędzy nimi, ale także przedstawiono wyniki opinii publicznej na temat stereotypów. Spotkanie zakończyło się nieformalnie typowym polskim i czeskim poczęstunkiem, który tradycyjnie serwowany jest podczas czeskich i polskich uroczystości.
Organizacją wydarzenia po stronie czeskiej zajęła się Pani prof. Vlasta Cabanová, po polskiej dr hab. Elżbieta Napora, prof. UJD oraz mgr Julita Kielińska wraz ze studentami Koła Naukowego Psychologii z Wydziału Nauk Społecznych.
Władzom dziekańskim dziękujemy za pomoc i życzliwość w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
Prezentacja Studenckiego Koła Naukowego "Sympatycy Psychologii" podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska)
Studenckie Koło Naukowe Sympatycy Psychologii zostało zaproszone przez Katedrę Psychologicznych i Pedagogicznych Nauk Uniwersytetu Śląskiego w Opawie do udziału w Dniach Otwartych 2 lutego 2022 r. Agnieszka Sulińska, studentka kierunku psychologii/członek koła, zaprezentowała możliwości współpracy w obszarze wymiany i staży studenckich, współpracy naukowej. Natomiast, opiekun koła przedstawiła perspektywy wymiany nauczycieli akademickich w programie Erasmus plus, współpracy międzynarodowej w ramach projektów naukowych oraz dydaktycznych. Prezentacja odbyła się w formule on-line.
Projekt naukowo-dydaktyczny "Studenci - Studentom edycja 2022" w Republice Czeskiej
Studenci z Koła Naukowego Sympatycy Psychologii wraz z opiekunami zrealizowali zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu naukowo-dydaktycznym, które odbyło się w dniach 27-29. 04.2022. Podczas pobytu studenci UJD: Wiktoria Elmanowska oraz Agnieszka Sulińska poprowadziły zajęcia pt. Jak cię widzą tak cię piszą dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Jednocześnie opiekunowie ze strony UJD: mgr Julita Kielińska i dr hab. prof. UJD Elżbieta Napora zaprezentowały możliwości współpracy dla obu środowisk akademickich.
O projekcie obszerna wiadomość została zamieszczona na stronie Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Mezinárodní workshop v rámci projektu "Studenti - Studentům 2022" / Fakulta veřejných politik v Opavě (slu.cz) Więcej informacji
Data dodania: 24 marca 2025