Projekty zakończone
Projektowanie uniwersalne kluczem do dostępności.
Głównym celem projektu było uwrażliwienie na kwestie dostępności i projektowania uniwersalnego, podniesienie praktycznej wiedzy w tym zakresie oraz przygotowanie do wdrażania w programach studiów elementów projektowania uniwersalnego. Projekt realizowany był w latach 2021-2023.
Rezultatem projektu jest podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry Uniwersytetu w obszarze projektowania uniwersalnego tak, aby zapewnić wysoką jakość kształcenia studentów różnych kierunków w tym obszarze.
Okres realizacji projektu od 01.10.2021 do 30.09.2023 r.
Wartość projektu: 563 507,88 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 546 602,64 zł

Projektowanie uniwersalne przestrzenią równych szans i dostępności dla osób z niepełno sprawnościami.
Celem głównym było opracowanie i wdrożenie zajęć obowiązkowych do programów studiów, obejmujących PU, umożliwiających studentom poznanie potrzeb OzN oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług, co odpowiada obecnym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Grupą docelową byli studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie następujących kierunków: Informatyka, Pedagogika, Administracja, Ekonomia, Rachunkowość i Podatki, Dietetyka oraz kadra dydaktyczna Uczelni.
Rezultatem działań podejmowanych w ramach projektu jest podniesienie kompetencji studentów UJD w zakresie stosowania projektowania uniwersalnego oraz podniesienie kompetencji dydaktycznych pracowników Uczelni objętych wsparciem z EFS w zakresie procesu kształcenia, niezbędnych na rynku pracy i odpowiadających potrzebom społecznym. W oparciu o modelowe rozwiązania w projekcie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia zostały opracowane i wdrożone zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne.
Okres realizacji projektu: od 01.06.2020 do 30.09.2023
Wartość projektu: 668 732,50 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 646 777,49 zł
Uniwersytet dostępny. Program wsparcia zmian organizacyjnych i podnoszenia kompetencji kadry z zakresu niepełnosprawności w UJD.
Głównym celem projektu była poprawa dostępności Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie dla osób z niepełnosprawnością (w tym studentów, doktorantów oraz pracowników). Działania te były realizowane poprzez:
-opracowanie i dostosowanie procedur kształcenia, realizowanych zajęć oraz wykorzystywanych na nich materiałów dydaktycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
-dostosowanie administrowanych stron internetowych do standardów WCAG,
-dostosowanie narzędzi informatycznych w tym platformy e-learningowej
-szkolenia pracowników uczelni oraz udział w krajowych i zagranicznych konferencjach i wizytach studyjnych,
-działania z zakresu dostępności architektonicznej (w tym budowa windy umożliwiająca poruszanie się osób z niepełnosprawnością w budynku dotychczas niedostępnym dla osób z niepełnosprawnością ruchową, utworzenie w pełni dostępnego Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością, utworzenie pokoju wyciszeń i pokoju pracy indywidualnej),
-zakup specjalistycznego sprzętu dedykowanego osobom z niepełnosprawnością (w tym wspierającego realizację kształcenia w zakresie języków obcych i wychowania fizycznego).
Zadanie były realizowane w sposób odpowiadający potrzebom studentów, doktorantów i pracowników z niepełnosprawnością. Zostały przeprowadzone badania w działaniu wraz z członkami wspólnoty akademickiej posiadającymi niepełnosprawność. Projekt realizowany był także w sformalizowanej współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami spoza Uczelni m.in. stowarzyszeniami zrzeszającymi i działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością takimi jak Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Fundacja Primo Diagnosis.
Rezultatem projektu było kompleksowe wypracowanie strategii działania w celu tworzenia racjonalnych usprawnień i rozwiązań dostępnych dla osób, które ze względu na kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni. Przeprowadzenie wszystkich działań w projekcie w dyscyplinie projektowej ułatwiło ich implementację w strukturę i funkcjonowanie Uczelni oraz przyczyniło się do kontynuacji działalności w tym zakresie po zakończeniu jego realizacji.
Okres realizacji projektu: od 01.01.2020 do 30.09.2023
Wartość projektu: 4 009 043,75 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 3 888 772,42 zł

Masowy, otwarty kurs polskiego języka migowego na poziomie podstawowym.
Celem kursu była aktywizacja społeczna i zawodowa, zapobieganie społecznemu wykluczeniu oraz pobudzenie aktywności edukacyjnej uczestników. Masowy otwarty kurs edukacyjny (MOOC) w obszarze polskiego języka migowego dostępny jest na platformie dla wszystkich chętnych, którzy pragną dokształcać się na kursach edukacyjnych w formie e-learningu. Kursy dedykowane są dla osób dorosłych pracujących zawodowo lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy, które potrzebują zapoznać się z polskim językiem migowym.
Głównym rezultatem projektu było podniesienie specjalistycznych kompetencji językowych jego uczestników.
Okres realizacji projektu od: 01.10.2019 do 30.09.2021
Wartość projektu: 171 740,00 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 166 587,79 zł
Uczenie się poprzez praktykę kluczem do profesjonalnej praktyki nauczania. Kompleksowe kształcenie studentów kierunków ze specjalnością nauczycielską UJD.
Celem projektu było opracowanie i wdrożenie programów kształcenia nauczycieli na kierunkach realizujących specjalność nauczycielską (Filologia: angielska, germańska, polska, Historia, Chemia, Matematyka, Wychowanie fizyczne, Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie dostosowanych do potrzeb społeczno-gospodarczych.
Grupę docelową stanowili studenci UJD. Opracowanie w ramach projektu programów kształcenia nauczycieli na ww. kierunkach i realizacja studiów wykorzystujących innowacyjne metody kształcenia przy współpracy ze szkołami realizującymi kształcenie spersonalizowane w odbywaniu praktyki, przyczyniły się do podniesienia kompetencji studentów UJD niezbędnych na rynku pracy i odpowiadających potrzebom społecznym.
Efekt ten został osiągnięty poprzez realizację następujących działań:
-opracowanie/zmodyfikowanie i realizację programów kształcenia na kierunkach ze specjalnością nauczycielską
z wykorzystaniem kształcenia spersonalizowanego i metody tutoringu,
-łączenie na etapie opracowywania i realizacji programów wiedzy akademickiej i praktyki edukacyjnej poprzez uczenie
się w działaniu i tworzenie studenckich projektów diagnostyczno-edukacyjnych,
-realizację praktyk studenckich pod opieką tutora z ramienia uczelni i z ramienia szkoły praktyk utworzenie jednostek współpracy,
-realizację zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (w tym e-learning, blended learning) odpowiadających na potrzeby społeczne i rynku pracy.
Rezultatem zaplanowanych działań było podniesienie kompetencji studentów/ek UJD ww. kierunków na stacjonarnych studiach I stopnia.
Okres realizacji projektu od: 01.01.2019 do 30.09.2022
Wartość projektu: 1 165 555,20 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 1 130 588,54 zł
Data dodania: 27 lutego 2025