Katedra Psychologii
O Psychologii i Sztuce podczas ogólnopolskiego "Wieczoru z Psychologią #8" - 15.VI.2023
Miło nam poinformować i zaprosić do udziału w kolejnym ogólnopolskim "Wieczorze z Psychologią #8". Planowane wydarzenie naukowe odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w formule on-line za pomocą aplikacji TEAMS. Temat: Psychologia i sztuka
Wszystkim uczestnikom sympozjum naukowego serdecznie dziękujemy za czas i udział w spotkaniu.
Biogramy prelegentów, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w Sympozjum.
Dr hab. Magdalena Szubielska, tytuł wystąpienia: O gustach się nie dyskutuje? Podobieństwa i różnice w odbiorze sztuki przez ludzi
Mgr Daniel Jerzy Żyżniewski, tytuł wystąpienia: Neuropsychologia sztuki
Dr Agnieszka Mioduchowska-Zienkiewicz, tytuł wystąpienia: Osobowościowe aspekty dialogu wewnętrznego - badania w grupie literatów
Dr Barbara Cichy-Jasiocha, tytuł wystąpienia: Wybrane psychologiczne predyktory satysfakcji z pracy i czasu wolnego u osób dorosłych uzdolnionych plastycznie
Dr hab. Magdalena Szubielska – kierowniczka Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Perception & Cognition Lab KUL.
Naukowo zainteresowana psychologicznymi aspektami odbioru sztuki oraz procesami poznawczymi. Badała przede wszystkim doświadczanie sztuki współczesnej, analizując m.in. wpływ kontekstu odbioru dzieł i podania informacji kuratorskiej, a także znaczenie różnic po stronie odbiorców (wiek, cechy osobowości, eksperckość, dopasowanie kulturowe) dla odczuwanych emocji i formułowania ocen estetycznych.
Realizuje granty naukowe (m.in. NCN, APA Division 10) w zespołach międzynarodowych. Współpracuje z Galerią Labirynt w Lublinie. Kilkukrotnie uzyskała stypendia na działalność artystyczną oraz upowszechnianie kultury (m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017, Prezydenta Miasta Lublin 2023).
Publikacje dr hab. Magdaleny Szubielskiej można znaleźć m.in. na: https://www.researchgate.net/profile/Magdalena-Szubielska
Mgr Daniel Jerzy Żyżniewski - psycholog, neuropsycholog kliniczny, terapeuta, historyk sztuki, wykładowca akademicki. Absolwent Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego, Staromiejskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Marii Skłodowskiej Curie oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zainteresowania naukowe realizuje w obszarze związków między funkcjonowaniem poznawczym człowieka, a różnymi kontekstami, np. twórczości, starzenia się, chorób w obrębie układu nerwowego, jak również zaburzeniami psychicznymi.
Jest pionierem nowej na gruncie polskim przestrzeni badawczej zwanej neuropsychologią sztuki. Doświadczenie kliniczne zdobywał na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym w Szpitalu Wolskim im. Anny Gostyńskiej w Warszawie oraz na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i w prywatnych placówkach medycznych. Prowadził diagnostykę psychologiczną i neuropsychologiczną oraz terapię indywidualną wśród polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem The British Psychological Society.
W prywatnej praktyce psychologicznej zajmuje się diagnostyką psychologiczną i neuropsychologiczną oraz interwencją i terapią psychologiczną w chronicznym stresie, zaburzeniami depresyjnymi lękowymi, a także zaburzeniami osobowości. Jest autorem książki popularyzatorskiej Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować (wyd. 2019; 2021).
Dr Agnieszka Mioduchowska-Zienkiewicz - psycholog. W styczniu 2022 r. obroniła rozprawę doktorską pt. „Wewnętrzna aktywność dialogowa i koncepcja siebie literatów” w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych na KUL. Zainteresowania naukowe obejmują m.in. problematykę twórczości, struktury Ja, zaburzeń odżywiania się i wewnętrznej aktywności dialogowej. Jest autorką i współautorką kilku artykułów naukowych w języku polskim i angielskim, publikowanych m.in. w czasopismach z listy ministerialnej, a także w monografiach zbiorowych.
Od 2017 roku związana jest zawodowo z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. Jest wykładowcą w Katedrze Bezpieczeństwa Transportu Lotniczego, psychologiem w Psychologicznym Punkcie Konsultacyjnym oraz Rzecznikiem ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Prowadzi zajęcia z podchorążymi i żołnierzami zawodowymi (m.in. nt. stresu, mobbingu i dyskryminacji, wypalenia zawodowego, motywacji do służby wojskowej).
Dr Barbara Cichy-Jasiocha - psycholog i psychoterapeuta. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki wybitnych zdolności, edukacji osób zdolnych, twórczości, motywacji osiągnięć w karierze zawodowej, psychoterapii oraz technik arteterapeutycznych. Autorka monografii pt. Poczucie jakości życia artystów plastyków w okresie średniej dorosłości. Prowadzi badania dotyczące psychospołecznego funkcjonowania osób uzdolnionych plastycznie.
Od 2018 roku przygotowuje się do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego afiliowanego przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Organizator sympozjum naukowego dr Wojciech Napora