Katedra Psychologii
Pracownicy
Dorobek i osiągnięcia
Artykuły
Dr hab. Elżbieta Napora, prof. uczelni - kierownik
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ma szerokie doświadczenie w prowadzeniu badań empirycznych związanych z dobrostanem rodziny w różnych konfiguracjach. Autorka oraz współredaktorka 8 monografii naukowych, przewodnika metodycznego. Jest autorką ponad 210 tekstów naukowych opublikowanych w znaczących czasopismach w Polsce i za granicą poświęconych m.in. rodzinie samotnej matki, zagadnieniom z zakresu psychologii szkolnej. Autorka podręcznika do psychologicznego narzędzia mierzącego relacje rówieśnicze. Współuczestniczyła w pracach projektów międzynarodowych, krajowych oraz w sieci badawczej. Uczestniczyła w programach Erasmus oraz w wizytach studyjnych (Republika Czeska, Słowacja, Litwa, Węgry).
Czytaj więcej o: Dr hab. Elżbieta Napora, prof. uczelni - kierownikProf. dr hab. Elżbieta Dryll
Najważniejszą dziedziną prac badawczych jest psychologia wychowawcza, a szczególnie proces wychowania w środowisku rodzinnym. Tego zagadnienia dotyczyła zarówno praca doktorska (wydana w roku 1995 formie książkowej – Trudności wychowawcze: Analiza interakcji matka-dziecko w sytuacjach konfliktowych, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego), jak i książka z roku 2001 będąca podstawą habilitacji (Interakcja wychowawcza Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN) czy inna, z roku 2013, będąca podstawą przewodu o nadanie tytułu profesorskiego (Wrastanie w kulturę: Transmisja narracji w wychowaniu rodzinnym, Warszawa: ENETEIA).
Czytaj więcej o: Prof. dr hab. Elżbieta DryllDr hab. Alicja Kalus, prof. uczelni
Doktor habilitowany n. humanistycznych w zakresie psychologii. Pracownik badawczo-dydaktyczny. Studia magisterskie i doktoranckie odbyła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie uzyskała stopień naukowy doktora n. humanistycznych w zakresie psychologii (2000 r.). Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 2011 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zajmuje się badaniami nad rodziną i rozwojem człowieka w kontekście rodziny. W sposób szczególny interesuje się problematyką adopcji, niepłodności, psychologicznym funkcjonowaniem par z doświadczeniem wspomaganego rozrodu i strat prokreacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne z małżeństwami niepłodnymi i rodzinami adopcyjnymi. Autorka i współredaktorka 5 monografii naukowych oraz licznych artykułów naukowych w wiodących czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Czytaj więcej o: Dr hab. Alicja Kalus, prof. uczelni