O studiach
Studia kierowane są do nauczycieli, którzy nie posiadają kwalifikacji pedagogicznych oraz osób zainteresowanych podjęciem pracy nauczyciela tj. absolwentów studiów wyższych I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego umożliwiają pracę m.in.:
- nauczyciela na różnych etapach kształcenia (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, nauczanie przedmiotów ogólnokształcących, języków obcych czy teoretycznych przedmiotów zawodowych),
- do prowadzenia zajęć i szkoleń sportowych,
- nauczyciela bibliotekarza,
- nauczyciela psychologa,
- nauczyciela pedagoga,
- nauczyciela logopedy,
- nauczyciela doradcy zawodowego,
- nauczyciela terapeuty pedagogicznego,
- nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i w internatach,
- nauczyciela wychowawcy w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, na stanowisku wychowawcy w szkolnych schroniskach młodzieżowych.
Przygotowanie pedagogiczne jest wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, szkołach policealnych, liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach branżowych, placówkach oświatowo-wychowawczych oraz placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z zakresu Przygotowania pedagogicznego z językiem migowym daje także możliwość podjęcia pracy w placówkach oświatowych z dziećmi i młodzieżą, która wymaga porozumiewania się za pomocą języka migowego.
Studia te wyposażają w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu przedmiotów psychologiczno-pedagogicznych, dydaktyk przedmiotowych na poszczególnych etapach edukacji oraz w umiejętności komunikacyjne w obszarze języka migowego.
Są one realizowane przez 3 semestry. Zajęcia odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu, w układzie sobotnio-niedzielnym. Liczba godzin zajęć wynosi 450, z czego część prowadzona jest w formie zajęć e-learningowych, co sprzyja dostosowaniu planu realizacji zajęć do potrzeb słuchaczy studiów podyplomowych.
Cena za semestr wynosi 1500 zł.
Program studiów i wymiar godzin spełniają wymogi zawarte w aktach prawnych:
- Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450);
- Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2017 poz. 1575, z późn. zm);
- Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, placówek kształcenia artystycznego i placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U. 2014 poz. 784).