Mgr Amelia Walotek

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Studia magisterskie z psychologii ukończyła w Uniwersytecie Śląskim. Jednocześnie ukończyła studia z Filologii Angielskiej w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowe ukończone studia podyplomowe uprawniły do pracy w terapii osób w spektrum autyzmu oraz w terapii integracji sensorycznej. Dotychczasowy obszar zainteresowań badawczych to psychologia rewalidacyjna, psychologia szkolna, formy terapii dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych u osób z niepełnosprawnościami.

Jest uczestnikiem konferencji i kongresów naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (szczegółowy wykaz poniżej). Dotychczas realizowała granty wydawnicze "Nowa Era". 

Szczegółowy wykaz działalności pod linkiem:

ORCID: 0009-0004-0621-7179

Działalność naukowa 

  • Walotek, A. (2024). Rozwijanie kompetencji społecznych u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju- zespołem Aspergera i autyzmem, przy pomocy metody projektu. Pedagogika Społeczna Nova (w procesie wydawniczym). 

 Udział w konferencjach, organizacja warsztatów

  • Referat pt. Przemoc domowa z perspektywy psychologa szkolnego - czynniki ryzyka i czynniki chroniące. Konferencja KCPU „Przemoc domowa – perspektywa psychologiczna, społeczna i prawna". Warszawa 17.11.2023.
  • Referat pt. Zastosowanie metody projektu w rozwijaniu kompetencji społecznych u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Organizator: Center For European Studies i Center For American Studies, Poznań 2023 (konferencja on-line)
  • Referat pt. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie terapii i rewalidacji. Organizator: Placówka Oświatowa „Jonatan", Bielsko-Biała 2023 (konferencja hybrydowa)
  • Referat pt. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w rewalidacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Organizator: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2023 (konferencja on-line)
  • Referat pt. Konsekwencje kary pozbawienia wolności po raz pierwszy. Organizator: Uniwersytet im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, 2023
  • Referat pt. Ocena efektów zajęć rewalidacyjnych prowadzonych przez specjalistów dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizator: Konferencje Naukowe, Kraków 2022 (konferencja on-line)
  • Poster "The box of good thoughts", Organizator: Autism-Europe, Fundacja JiM, Kraków 2022
  • Warsztaty (współprowadzenie). Zdrowiaki gotują, Organizator: Hospital Organization of Pedagogues in Europe, Poznań 2018

Ukończone studia podyplomowe. Kursy i szkolenia 

Surdopedagogika (Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu) (2023, w trakcie realizacji)

Wzbogacać swój warsztat o racjonalną terapię zachowania - szkolenia dla psychologów i psychoterapeutów (Dialoteka, 29.11.2023)

Jak wspierać pacjenta w regulacji emocjonalnej z użyciem ACT i CBS? (Dialoteka, 5.12.2023)

Studia Podyplomowe z zakresu Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (2019 - 2020)

Oligofrenopedagogika z rehabilitacją osób niepełnosprawnych PCKU Andragog (2016 - 2017)

Studia podyplomowe Edukacja elementarna (edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna ) (2015-2016)

Kurs Bilateralnej Integracji (2023) 

Kurs specjalizacyjny Techniki SAZ w rozwijaniu mowy i komunikacji Polskie Towarzystwo Terapii Behawioralnej (2023)

Kurs specjalizacyjny Zachowania trudne - Polskie Towarzystwo Terapii Behawioralnej (2022)

Kurs Bazowy III Modułowy- terapia behawioralna w teorii i praktyce Polskie Towarzystwo Terapii Behawioralnej (2020)

Projekty diagnostyczne i edukacyjne 

Specjalistyczna diagnoza w obszarze całościowych zaburzeń rozwojowych, a w szczególności autyzmu, w tym Zespołu Aspergera dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Współpraca z ROPS w Katowicach i Fabryką Postępu (członek zespołu - diagnoza pedagogiczna) (2023).

Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza (dwa wykłady dla licealistów: Ciemna strona ludzkiej osobowości - eksperymenty, które zmieniły świat (listopad - grudzień 2023).

Staże, udział w programie Erasmus 

2019  Portugalia, Leiria kurs: Towards the Inclusive Classroom: Special Needs Children

2016  3-miesięczny staż jak counsellor dla osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością i chorobami przewlekłymi w ramach programu Camp America 

Działalność organizacyjna

Udział w projekcie dydaktyczno - promocyjnym Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza (wykłady dla licealistów „Ciemna strona ludzkiej osobowości – eksperymenty, które zmieniły świat”, 2023) 

Organizacja XII Częstochowskiego Biegu Policz się z cukrzycą w ramach Parkrun Las Aniołowski i podnoszenie świadomości na temat cukrzycy (udzielenie wywiadu do Radia Złote Przeboje, Częstochowa Info-Video, Telewizji Orion, Radia Jura) 

Członek Rady Nadzorczej Fundacji Lotor udzielającej pomocy humanitarnej na terenie Ukrainy (od 2022 roku)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie