Jubileuszowe Sympozjum Naukowe "Wieczór z Psychologią #10"
Kolejny "Wieczór z Psychologią #10" pt. Nowe trendy w badaniach psychologicznych odbył się 28 listopada o godz. 17:00 w formie on-line.
Była to okazja do podsumowania i refleksji nad znaczeniem sympozjów dla życia naukowego i akademickiego.
Udział wzięli zaproszeni g o ś c i e prelegenci, władze dziekańskie Wydziału Nauk Społecznych UJD, członkowie Rady Dyscypliny Psychologia oraz interesariusze i zainteresowane osoby z otoczenia społecznego.
Galeria print screen' ów, poniżej
- Dr Karolina Szatkowska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Jak dalej żyć...? Psychologiczne aspekty straty i żałoby
- Dr Paweł Fortuna, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Związek potocznej antropologii z przekonaniami na temat dobrostanu
- Dr hab. Tomasz Grzyb prof. SWPS, Uniwersytet SWPS Wrocław Replikacja eksperymentu Milgrama 60 lat po. Co to znaczy dla nas?
- Dr Anastasiia Ruban, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Porównanie aktywności elektrofizjologicznej w czasie myślenia o sobie u osób używających i nieużywających psychodeliki
Ciekawostki: na sympozjum było zarejestrowanych 132 uczestników z całej Polski. Docelowo udział wzięło 86 słuchaczy. Zaobserwowano nową tendencję uczestnictwa włączając słuchaczy do udziału w sympozjum naukowym, za pośrednictwem telebimu. O tej formie udziału organizatorzy sympozjum byli poinformowani.
Szczegółowy program Sympozjum w załączeniu. Zapraszamy!!
Dr Karolina Szatkowska psycholog, psychoterapeutka. Stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie psychologia uzyskała w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (2021). Tytuł rozprawy doktorskiej: Sytuacja psychospołeczna opiekunów rodzinnych osób wentylowanych mechanicznie w domu a funkcjonowanie w chorobie ich podopiecznych (promotor: dr hab. Małgorzata A. Basińska, prof. uczelni UKW) – rozprawa została wyróżniona. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie „Psychologii klinicznej” w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jest certyfikowanym psychoterapeutą i doradcą systemowym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Magisterium z psychologii także w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w Instytucie Psychologii: tytuł pracy magisterskiej: Cechy osobowości osób dorosłych, chorych na cukrzycę typu I (promotor: dr Małgorzata A. Basińska).
Dr Paweł Fortuna psycholog i trener biznesu z 25 letnim doświadczeniem w pracy z liderami. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego (MBA), Uniwersytecie SWPS (pozytywna organizacja), adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL. Pasjonat psychologii pozytywnej, prowadzi badania na styku psychologii i kognitywistyki, rozwija autorską koncepcję cyberpsychologii pozytywnej. Publikuje m.in. w Current Psychology, Journal of Consumer Behaviour, Postdigital Science and Education. Autor i współautor kilkunastu książek, w tym współredaktor pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego „Psychologia biznesu”. Trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną oraz czterokrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.
Jego ostatnia książka: „Optimum. Idea pozytywnej cyberpsychologii” (2021, Wydawnictwo Naukowe PWN) została wyróżniona główną nagrodą w konkursie „POZYTYW 2022” Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Członek ZAiKS, autor tekstów i kompozytor (największy hit: „Dziewczyna szamana”, 5 Fryderyków). Inicjator wielu akcji społecznych, w tym konferencji Ludzka twarz biznesu i Konferencji Aktualności Psychologicznych – Aktualia.
Dr hab. Tomasz Grzyb prof. SWPS psycholog społeczny, profesor w Katedrze Psychologii Społecznej Filii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, visiting lecturer w NATO School w Oberammergau w Niemczech, konsultant przy projektach NATO dotyczących operacji psychologicznych.
Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego, technikami wpływu i propagandą. Jest współautorem replikacji słynnego eksperymentu Stanleya Milgrama, autorem oraz współautorem licznych eksperymentów terenowych. Publikował w Psychologii społecznej, Polish Psychological Bulletin, European Journal of Applied Psychology, Journal of Applied Social Psychology, Social Psychological and Personality Science. Interesuje się metodologią badań (zarówno naukowych, jak i marketingowych), historią najnowszą oraz techniką (od pralki automatycznej przez nożyce hydrauliczne do czołgu Abrams).
We wrocławskiej Filii Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu technik wpływu społecznego, statystyki i metodologii, SPSS oraz badań marketingowych. Jego główną ambicją jest przekonanie wszystkich dookoła (ze szczególnym uwzględnieniem trójki własnych dzieci), że na wszystkie, nawet najbardziej dziwaczne pytania można znaleźć odpowiedź. Tomasz Grzyb jest doświadczonym popularyzatorem nauki – w Charakterach oraz prasie lokalnej publikował popularnonaukowe artykuły dotyczące technik wpływu społecznego, prowadził wykłady dla dzieci i seniorów dotyczące mechanizmów działania reklamy oraz wykład dla rodziców w Strefie Rodzica SWPS.
Dr Anastasiia Ruban neurokognitywistyka, doktorka psychologii, adiunkta w Instytucie Psychologii w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kierowniczka projektu badawczego w Centrum Badań Neuropoznawczych na SWPS. W ramach doktoratu realizowała projekt dotyczący elektrofizjologicznych korelatów przetwarzania myśli na własny temat u osób używających i nieużywających psychodelików w kontekście naturalistycznym. Interesuje się redukcją szkód płynących z zażywania substancji psychoaktywnych (głównie psychodelików), zdrowiem psychicznym, zmienionymi stanami świadomości (np. medytacją) oraz metodologią badań naukowych.