Psychologia 5 letnie studia magisterskie stacjonarne oraz niestacjonarne
Koncepcja kształcenia na kierunku Psychologia opiera się na rozumieniu znaczenia i roli jaką ma pełnić psycholog w zmieniającym się, nowoczesnym otoczeniu. Profesjonalne kształcenie studentów zostanie osiągnięte przede wszystkim, dzięki zespołowi wykładowców, w dużym stopniu praktyków z rzetelnym wykształceniem uniwersyteckim, rekrutujących się z uniwersytetów z Polski ze względu na fakt, iż żadna uczelnia w Częstochowie nie prowadziła kształcenia na kierunku Psychologia. Absolwenci Psychologii o profilu praktycznym, otrzymają kompleksowe wykształcenie, a co równie istotne, możliwość rozwijania siebie i własnych pasji.
Ofertą dla studentów w ramach jednolitych 5 letnich studiów magisterskich (stacjonarnych i niestacjonarnych) są dwie specjalności do wyboru: Psychologia rodziny i wychowania oraz Psychologia kliniczna i zdrowia Opis specjalności
Zgodnie z zasadami stałej aktualizacji treści i unowocześniania metod dydaktycznych oraz monitorując potrzeby otoczenia oraz będąc w kontakcie z interesariuszami i realizując zainteresowania absolwentów szkół średnich, Zespół przygotowujący kierunek Psychologia, zakłada możliwość poszerzania oferty specjalizacji w miarę zdiagnozowania potrzeb.
Warto podkreślić, że już zatrudnieni na Wydziale Nauk Społecznych pracownicy naukowi, reprezentują najistotniejsze obszary psychologii: psychologię kliniczną, zdrowia, psychologię rozwojową, wychowawczą i edukacji, psychologię różnic indywidualnych, rodziny, psychologię pracy, społeczną. Ważnym aspektem studiowania na kierunku Psychologia wpisującym się w misję Uczelni i odpowiadającym na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego, jest możliwość praktycznego przygotowania do zawodu. Konfrontacja wiedzy teoretycznej z praktyczną jest możliwa, dzięki zaprojektowanym przedmiotom i modułom, które kładą nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych oraz dzięki rozbudowanemu programowi praktyk, które dają pełną sposobność przygotowania do zawodu. Studia, równocześnie pozwalają na zgodne z obowiązującymi aktami prawnymi, opanowanie europejskich języków obcych oraz, co jest dodatkowym atutem proponowanego programu, języka migowego. Uczelnia, zgodnie ze swoją misją dba o jakość wszechstronnego rozwoju i gromadzenia doświadczenia. Zatem studenci Psychologii będą mogli korzystać z oferty Wydziału dotyczącej możliwości studiowania oraz odbywania staży w zagranicznych ośrodkach akademickich.
Zdobyta na kierunku wiedza, dotyczy wieloaspektowego rozumienia człowieka, pod kątem jego funkcjonowania w społeczeństwie, funkcji psychicznych, biologicznych, funkcjonowania intra- i interpersonalnego. W trakcie jednolitych studiów magisterskich, student zdobywa interdyscyplinarną wiedzę dotyczącą człowieka, wykształca w sobie umiejętności związane z rozpoznawaniem zaburzeń i dysfunkcji w wymiarze indywidualnym i społecznym, niesieniem pomocy psychologicznej. Poprzez kontakt z profesjonalną kadrą dydaktyczną, student uczy się profesjonalnych postaw, które są konieczne w przyszłej pracy zawodowej psychologa. Studia na kierunku Psychologia o profilu praktycznym, skupiają się na rozwoju umiejętności i kompetencji społecznych studenta, stanowią szansę dla rozwoju osobistego oraz przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu.
W ramach bloku kształcenia podstawowego przewiduje się zajęcia z języka obcego specjalistycznego, technik informacyjnych oraz ochrony własności intelektualnej. Drugi blok zajęć, to grupa treści podstawowych, obejmująca 21 obowiązkowych przedmiotów, co do zasady, z dyscyplin komplementarnych w stosunku do psychologii, takich jak filozofia, socjologia, pedagogika, statystyka i metodologia badań naukowych, etyka czy podstawy prawne zawodu psychologa. Natomiast blok trzeci, to grupa zajęć kształcenia kierunkowego, która stanowi bazę merytoryczną dla studiowanego kierunku. Blok ten obejmuje podstawowe przedmioty tworzące tożsamość studiów psychologicznych, m.in.: psychologia ogólna, psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia, psychologia osobowości, psychologia różnic indywidualnych, wychowania i nauczania, psychologia społeczna, psychologia rodziny, kliniczna człowieka dorosłego, kliniczna dziecka, diagnoza psychologiczna dziecka, podstawy psychometrii. Wszystkie przedmioty z tego bloku, mają charakter obligatoryjny.
Ważne:
Student, po drugim roku studiów, dokonuje wyboru zajęć kształcenia specjalnościowego. Wybór specjalności w zakresie: Psychologia kliniczna i zdrowia umożliwia poznanie funkcjonowania człowieka z zaburzeniami zdrowia psychicznego i somatycznego oraz będzie stanowić przygotowanie do pracy z nim. Nacisk położony jest na aspekt pozytywny pracy z pacjentem/ klientem. Wybrana ścieżka kształcenia, umożliwi poznanie nie tylko zaburzeń, chorób czy dysfunkcji psychicznych, ale także sposobów rehabilitacji neuropsychologicznej, rozwijania zasobów, pracy terapeutycznej z osobą z trudnościami, zaburzeniami psychicznymi, chorymi onkologiczni. go rozwoju zawodowego.
Ścieżka kształcenia w ramach specjalności Psychologia rodziny i wychowania daje możliwość nabycia kompetencji pracy z rodzinami, które doświadczają m.in.: trudności bycia w kryzysie. Absolwent będzie potrafił dokonać diagnozy systemu rodzinnego, wskazać obszary do pracy, pozna narzędzia badań systemu rodzinnego. Zdobędzie niezbędne kompetencje do udzielania pomocy psychologicznej dzieciom, w środowisku szkolnym i rodzinnym, pozna zasady pracy w poszczególnych nurtach psychoterapeutycznych. Skupienie się zarówno na pozytywnych aspektach funkcjonowania systemu rodzinnego, jak i jego trudnościach, jest możliwe dzięki umiejętności globalnej analizy.
Kształcenie na kierunku Psychologia umożliwia studentom poznanie narzędzi psychologicznych, wykorzystywanych w procesie diagnozy psychologicznej. Dzięki temu, absolwent studiów będzie umiał dokonać interpretacji uzyskanych wyników, pozna proces związany z tworzeniem narzędzi psychologicznych, a w oparciu o uzyskane informacje będzie potrafił wdrażać odpowiednie działania zorientowane na pomoc drugiej osobie. Absolwent będzie znał metody pozyskiwania wiedzy psychologicznej na podstawie takich metod jak: wywiad strukturalizowany, badanie kwestionariuszowe, baterie testów psychologicznych, analiza wytworów. W trakcie kształcenia, student sam wybiera ścieżkę rozwoju, dzięki której decyduje o swoim przyszłym profilu zawodowym i drodze rozwoju. W ramach przedmiotów specjalnościowych, wybiera przedmioty zgodnie ze swoim zainteresowaniem oraz obszarem, w którym chce się kształcić.
Aktywność studentów psychologii szeroko jest prezentowana w zakładkach:
Dla studentów Dla studentów - Katedra Psychologii (ujd.edu.pl)
Aktualności i Zaproszenia Aktualności i Zaproszenia - Katedra Psychologii (ujd.edu.pl)
Więcej informacji:
Psychologia, stacjonarne, jednolite magisterskie - IRK (ujd.edu.pl)
Psychologia, niestacjonarne, jednolite magisterskie - IRK (ujd.edu.pl)