Sympozjum Naukowe "Wieczór z Psychologią #4" 25.11.2021

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Serdecznie zapraszamy na kolejny "Wieczór z Psychologią #4". Motywem przewodnim jesiennej edycji będzie Rodzina w perspektywie badawczej i praktycznej. Wydarzenie naukowe odbędzie się już 25 listopada 2021 roku. Udział w sympozjum jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się w formule on-line. Sympozjum organizowane we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Sympatycy Psychologii.

Organizatorzy: Elżbieta Napora, Elżbieta Kornacka-Skwara, Wojciech Napora (członek Zespołu)

Przedstawiamy sylwetki Gości zaproszonych do udziału w sympozjum. 

Prof. dr hab. Elżbieta Wiśniewska-Dryll, Zakład Psychologii, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Tytuł wystąpienia: Etos rodzinny - wspólnota znaczeń w opowieściach członków rodziny

Elżbieta Wiśniewska-Dryll zajmuje się psychologią rodzinną i wychowawczą, a zwłaszcza transmisją międzypokoleniową mądrości życiowej. Seria badań pod wspólnym tytułem „List do wnuka” realizowana jest we współpracy z badaczami z USA, Niemiec i Czech. Dotyczą one różnic międzykulturowych zarówno w treści i sposobie formułowania przesłania mądrościowego seniorów, jak i jego recepcji przez pokolenia „wnuków”. Drugą ważną dziedziną aktualnych prac są zagadnienia ogólne związane z procesem wychowawczym. Pani Profesor współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim. 

Dr hab. Katarzyna Walęcka-Matyjaprof. UŁmgr Aleksandra Banach, Instytut Psychologii, Uniwersytet Łódzki. Tytuł wystąpienia: Wartości rodzinne a jakość relacji interpersonalnych dorosłego rodzeństwa

Katarzyna Walęcka-Matyja ukończyła studia psychologiczne w Uniwersytecie Łódzkim w 2001 r. W 2001 roku podęła pracę w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, z którym związana jest do dziś. Aktualnie jest zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Zakładzie Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną. Przedmiot zainteresowań dr hab. Katarzyny Walęckiej-Matyji stanowi problematyka psychologii rodziny. Posiada w tym zakresie bogate doświadczenie badawcze i naukowe. Prowadzi badania nad zagadnieniem wartości rodzinnych, nad funkcjonowaniem rodzin o zróżnicowanej strukturze oraz nad zróżnicowanymi aspektami bliskich relacji interpersonalnych w systemie rodzinnym. Autorka i współautorka czterech monografii naukowych pt. Rodzina jako wartość. Analiza psychologiczna wartości rodzinnych (2021), Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Wybrane problemy (2019), Relacje interpersonalne dorosłych rodzeństw w aspekcie funkcjonowania psychospołecznego i krytycznych wydarzeń życiowych (2019), Struktura rodziny a zróżnicowanie zachowań społecznych i osobowości młodzieży (2009) oraz kilkudziesięciu opublikowanych artykułów w czasopismach i monografiach naukowych.

dr hab. Katarzyna Walęcka-Matyja, prof. UŁ bierze czynny udział w działaniach mających na celu popularyzację nauki. Współpracuje pro publico bono z mediami i prasą w tym zakresie.

Mgr Aleksandra Banach jest absolwentką dwóch kierunków studiów podjętych w Uniwersytecie Łódzkim. W 2011 roku ukończyła studia pierwszego stopnia na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym, na kierunku socjologia. W 2021 roku została absolwentką studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Wychowaniu, na kierunku psychologia (specjalność psychologia kliniczna). Od października 2021 roku jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego w dyscyplinie psychologia. Przedmiot zainteresowań mgr Aleksandry Banach stanowi psychologia rodziny i bliskich związków interpersonalnych. W pracy magisterskiej podjęła problematykę familizmu, jakości relacji i zaangażowania interpersonalnego w bliskich związkach. We współautorstwie zgłosiła do druku w Przeglądzie Psychologicznym artykuł pt. Wartości rodzinne jako predyktory jakości bliskich związków interpersonalnych.

Dr hab. Krzysztof Gąsior, prof. UJK, Katedra Psychologii, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tytuł wystąpienia: Prężność rodzinna wobec przeciwności losu

Krzysztof Gąsior w pracy naukowej skupiony jest na zagadnieniach psychologicznych i psychoterapeutycznych, zwłaszcza w obszarze problematyki uzależnień, zaburzeń osobowości i dysfunkcjonalności rodziny, niedostosowania społecznego młodzieży. W latach 2013-2014 był współautorem programu „Krótkoterminowa Terapia Par z osobą uzależnioną w leczeniu” na zlecenie PARPA. Prowadzi szkolenia, w tym zakresie dla WOTUW w Krakowie, Poznaniu, Opolu. Uwagę poświęca również problematyce superwizowania pomocy psychologicznej i pracy socjalnej. 

Program oraz streszczenia wystąpień podczas Sympozjum Naukowego "Wieczór z Psychologią #4". 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Logo opracowała Marta Raźniewska - Bednarczyk artystka grafik, projektant

    Logo opracowała Marta Raźniewska - Bednarczyk artystka grafik, projektant