Konferencja we Lwowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 października 2017

W dniach 20–21 października 2017 r. 61 naukowców z Ukrainy i Polski spotkało się w gmachu głównym Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie na międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej „Oświata i nauka kobiet na Ukrainie i w Polsce (koniec XIX– początek XXI w.)”. Wśród nich znaleźli się pracownicy naszego Zakładu - dr hab. Paweł Zieliński oraz dr Mirosław Łapot. P. Zieliński  w swoim wystąpieniu przeanalizował obecność edukacji podmiotowej w poglądach wybranych polskich pedagożek, odwołując się do prac m.in. Ireny Wojnar i Astrid Męczkowskiej-Christiansen. Referat M. Łapota dotyczył historycznych aspektów edukacji na terenie Lwowa, szerszej Galicji, a mianowicie zagadnień wychowania i kształcenia dziewcząt żydowskich. Obie prelekcje, zilustrowane prezentacjami, spotkały się z żywym zainteresowaniem słuchaczy.

Konferencja była ósmą już edycją cyklu „Ukraińsko-Polskie Czytania Historycznooświatowe. Rozwój Ukraińskiej i Polskiej Oświaty i Myśli Pedagogicznej (XIX–XXI w.)”, zapoczątkowanego w roku 2009 przez historyków wychowania z Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kolejne siedem lat na przemian w Polsce i na Ukrainie naukowcy prezentowali efekty swych badań, poświęconych wybranym aspektom teorii i praktyki pedagogicznej, omawiając je podczas wspólnych dyskusji i publikując. Oba uniwersytety nadal odgrywają wiodącą rolę w organizacji konferencji, w tegorocznej edycji swoją obecność jako współorganizator zaznaczyła także Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, dzięki wieloletniej już współpracy naszego Zakładu z lwowskim ośrodkiem akademickim.

Z pełną wersją przygotowanych tekstów będzie się można zapoznać po opublikowaniu materiałów konferencyjnych w ósmym tomie „Ukraińsko-Polskich Czytań Historycznooświatowych” .