Interdyscyplinarny Zespół Badawczy JA CZĘSTOCHOWIANIN - Na styku przeszłości i współczesności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 marca 2021

Częstochowa, Deptak, Aleja, Miasto, Ulica, ChodnikOlsztyn, Koło, Częstochowy, Rzeźba Jerzego Kędziory

W grudniu 2020 roku przy Katedrze Pedagogiki został utworzony Interdyscyplinarny Zespół Badawczy pod nazwą „JA CZĘSTOCHOWIANIN. Na styku przeszłości i współczesności” .

Celem powołania Zespołu jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań i działań praktycznych w obszarze obejmującym procesy tożsamościowe oraz konstruowanie „lokalności”. Zespół złożony jest z przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Istotą jego funkcjonowania jest zaproszenie do udziału w pracach osób z praktycznym doświadczeniem w obszarach podlegających badaniu, a także nawiązywanie do dorobku Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Pozwoli to na ustalenie konkretnych problemów badawczych, wytworzenie stałych mechanizmów dialogu społecznego i instytucjonalnego wokół badań nad współczesnością Częstochowy oraz zwiększenie efektywności zastosowania uzyskanych wyników teoretycznych do rozwiązywania problemów społecznych w środowisku lokalnym. Aktywność Zespołu jest nakierowana również na pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych na koszty związane z prowadzonymi badaniami.

Przedmiotem eksploracji Zespołu są współczesne sposoby wytwarzania „tutejszości” w Częstochowie i związane z nimi procesy tożsamościowe - czyli zbadanie szczególnego charakteru doświadczenia „bycia częstochowianinem”. Istotnym elementem badania jest zidentyfikowanie i zdiagnozowanie problemów zachodzących w tych procesach, ustalenie ich uwarunkowań oraz trybów artykulacji. Miasto i jego tradycje potraktowane są jako sposób konstruowania pewnego świata, którego ramy służą w dalszej kolejności życiowej orientacji i działaniu. Istotnymi zagadnieniami są kwestie dotyczące procesów kreowania przez mieszkańców Częstochowy konstrukcji symbolicznych ustanawiających ich świat zamieszkiwania wraz z zakorzenionymi w tym miejscu tożsamościami.

W skład Zespołu wchodzą Pracownicy naszego Uniwersytetu: dr hab. prof. UJD Małgorzata Piasecka (kierownik Zespołu), prof. dr hab. Anna Wypych- Gawrońska, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, dr hab. prof. UJD Jerzy Mizgalski, dr Dorota Ortenburger, dr Agnieszka Pobratym, a także dr Barbara Major z Miejskiej Galerii w Częstochowie i dr Anna Pawłowska jako badaczka niezależna. Zespół zakłada współpracę z następującymi instytucjami: Częstochowskie Towarzystwo Naukowe, Towarzystwo Galeria Literacka, Ośrodek Dokumentacji Dziejów, Muzeum Częstochowskie, Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie, Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy.

Opracowała: Małgorzata Piasecka
Fotografie: pixabay.com