Karibu Africa..., czyli Tanzania okiem pedagoga
We wrześniu 2015 roku, po wielu wysiłkach i przygotowaniach, urzeczywistniony został wyjazd badawczy do Dar es Salaam w Tanzanii (Afryka Wschodnia), którego jednym z uczestników był pracownik Zakładu Podstaw Pedagogiki AJD, mgr Karol Motyl.
Sam pomysł na badania prowadzone na tym kontynencie zrodził się pod koniec czerwca 2015 roku podczas spontanicznych rozmów przyszłych uczestników wyprawy z dwóch ośrodków akademickich w Polsce - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pewności siebie podczas projektowania i przygotowania wyjazdu dodawał fakt, że dla dwóch osób (dr Grażyny Barabasz i mgr Katarzyny Banaszak) byłby to już kolejny wyjazd badawczy do Afryki. W czasie licznych dyskusji sformułowany został tytuł projektu badawczego: Codzienność edukacyjna w Tanzanii z perspektywy jej uczestników.
Celem wspólnym badań było poznanie codzienności edukacyjnej w szkołach różnego szczebla w Tanzanii. W związku z odmiennością zainteresowań badawczych, każdy z uczestników projektu realizował swój własny projekt, który nie wykraczał poza przyjętą wcześniej tematykę główną. W ramach wspólnego celu badawczego realizowane zostały następujące indywidualne projekty badawcze: Strategie uczenia się i nauczania w wybranych kontekstach kulturowych - dr Grażyna Barabasz (UAM); Rytuał przejścia na edukacyjnej drodze młodzieży szkół średnich dr Sylwia Jaskulska (UAM); Edukacyjna różnorodność kulturowa w badawczej perspektywie analizy transakcyjnej (na przykładzie szkół w Tanzanii) - mgr Karol Motyl (AJD).
Oprócz charakteru badawczego, wyjazd do Tanzanii związany był z nawiązaniem współpracy między Wydziałem Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie a University of Dar es Salaam (UDSM). Ten jeden z największych i najstarszych publicznych uniwersytetów w Afryce Wschodniej mieści się w stolicy administracyjnej Tanzanii. Został założony w 1961 roku, jako kolegium partnerskiego Uniwersytetu w Londynie, a w 1963 roku, wkrótce po tym, jak Tanzania uzyskała niepodległość, uczelnia stała się filią Uniwersytetu w Afryce Wschodniej (UEA). W 1970 roku Uniwersytet w Afryce Wschodniej podzielony został na trzy niezależne uniwersytety: Uniwersytet Makerere w Ugandzie, Uniwersytet w Nairobi w Kenii oraz Uniwersytet w Dar es Salaam w Tanzanii.
O współpracy między AJD a UDSM rozmawiano m. in. w ramach spotkań z Panią dr Consolatą Chuwa (Dziekanem Wydziału Edukacji), Panią dr Emilianą Mwita (Dziekanem Wydziału Humanistyki i Nauk Społecznych), Panem prof. Hillarym A. Dachi (Dziekanem School of Education) i z Panią dr Aneth Komba (Prodziekan ds. Nauki School of Education).
Określono wstępne płaszczyzny współpracy między uczelniami, które odnoszą się do wymiany studentów i nauczycieli akademickich, wymiany doświadczeń naukowo-dydaktycznych, współorganizacji konferencji naukowych, współudziału studentów w realizacji projektów badawczych, współudziału pracowników naukowych w realizacji projektów badawczych, współautorstwa publikacji naukowych, możliwości publikowania w czasopismach naukowych obydwu uczelni.