Jubileusz Stulecia Instytutu Józefa Piłsudskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 maja 2023

Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych UJD, prof. dr hab. Janusz Zuziak, na zaproszenie Instytutów Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku,  Londynie i Warszawie oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Archiwum Akt Nowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Akademii Sztuki Wojennej, Poczty Polskiej, Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 11-13 maja wziął udział w obchodach Jubileuszu Stulecia Instytutu Józefa Piłsudskiego. Jubileusz objęty został Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prof. dr hab. Janusz Zuziak, autor dwóch prac monograficznych poświęconych dziejom Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, był m.in. uczestnikiem debaty, zorganizowanej 13 maja 2023 roku w gościnnych murach Akademii Sztuki Wojennej, na temat historii i przyszłości Instytutów Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Londynie i w Warszawie.   

W 1923 roku z inspiracji Józefa Piłsudskiego został powołany Instytut Badania Najnowszej Historii Polski, po śmierci Marszałka nazwany Instytutem Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski. Po 1939 roku Instytut nie mógł prowadzić aktywności w okupowanym przez Niemcy i Sowiety Kraju, ani też w zdominowanej przez Moskwę tzw. ludowej Polsce. Niepodległościowe Wychodźstwo powołało Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (lipiec 1943 r.) i Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie (1947 r.). W 1999 r . Instytut przywrócony został w Macierzy, najpierw jako Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą, a od 2003 r. Instytut Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Instytut warszawski wspólnie z nowojorskim i londyńskim wydaje czasopismo naukowe „Niepodległość” (edycja od 1929 r.).

Przebieg debaty dostępny jest pod linkiem

https://www.youtube.com/live/17OZ7GB1Oeo?feature=share

opr. prof. dr hab. Janusz Zuziak