Politologia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia  - 3 letnie

 Specjalności:
  • Europejska 
  • Społeczno-polityczna
  • Polityka integracji i bezpieczeństwa

Charakterystyka Absolwenta

Program studiów pozwala absolwentowi politologii odczytać zmiany zachodzące we współczesnym świecie, wartościować koncepcje modernizacyjne oraz samodzielnie dokonywać pozycjonowania w określonej przestrzeni społecznej, politycznej i ekonomicznej. Nabyta wiedza i umiejętności ułatwiają absolwentowi wypracowanie własnego warsztatu ocen i analizy procesów rzutujących na rzeczywistość społeczną. Wiedza w zakresie nauk politycznych, lepiej umożliwia poznanie roli człowieka, jako podmiotu konstytuującego struktury społeczne i polityczne. Kontekst historiozoficzny, rozbudowany poprzez poszerzenie wiadomości z najnowszej historii politycznej, historii myśli politycznej, ewolucji doktryn politycznych umożliwiają pełniejsze wyartykułowanie implikacji współczesnej praktyki politycznej.

Absolwent politologii powinien posiadać wiedzę w zakresie nauk politycznych, znać rolę człowieka jako podmiotu konstytuującego struktury społeczne i polityczne, posiadać szeroką wiedzę o najnowszej historii politycznej (w tym historii Polski), myśli politycznej, znać doktryny polityczne i ich implikacje w praktyce politycznej. Ponadto absolwent dysponuje wiedzą z zakresu teorii państwa i prawa, organizacji i zarządzania, systemów politycznych, administracji publicznej, polityki lokalnej (w Polsce i w innych krajach). Zna politologiczne aspekty ekonomii, polityki społecznej i gospodarczej państwa. Posiada ugruntowaną wiedzę dotyczącą takich zagadnień współczesnej politologii jak międzynarodowe stosunki polityczne, integracja europejska, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, zna także specyfikę metod i technik badań stosowane w naukach politycznych oraz teorie komunikowania i marketingu politycznego.

Osoby uzyskujące dyplom politologa posiadają też szeroki wachlarz umiejętności: rozumienia istoty i kategorii pojęciowych wiedzy z obszaru nauk społecznych, analizy rzeczywistości społecznej i politycznej, umiejętności badawcze w zakresie prognozowania procesów i zjawisk społecznych, politycznych, kulturowych, prawnych, gospodarczych i ekonomicznych, interpretacji funkcjonowania współczesnych struktur politycznych. Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną i pozyskiwać dane do analizowania rzeczywistości politycznej, a także do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej. Absolwenci politologii potrafią identyfikować problemy, stawiać pytania i poszukiwać samodzielnie odpowiedzi, posiadają własne stanowisko w zakresie istotnych zagadnień społecznych i politycznych. Wykazują zaangażowanie w sprawy polityki lokalnej oraz umieją uczestniczyć w działaniach jej podmiotów w ramach konkretnych projektów społecznych, politycznych, gospodarczych i obywatelskich. Absolwent potrafi zaplanować i kierować działaniem zespołowym z zachowaniem zasad etycznych i skutecznej komunikacji, przyjmując odpowiedzialność za efekty działań własnych i grupowych.

DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ POLITOLOGIĘ NA UJD ?

  • studenci politologii mogą uzyskać wiedzę i kwalifikacje porównywalne z tymi, które zapewniają najlepsze uczelnie w kraju.
  • studenci politologii zapoznawani są z podstawową wiedzą z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, systemów politycznych oraz partyjnych, samorządu i wspólnot lokalnych, marketingu politycznego, historii, ekonomii, finansów, ale również z dziedziny socjologii, psychologii społecznej oraz zarządzania,
  • w trakcie trwania studiów uzyskują przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne, które w znacznym stopniu umożliwiają start w karierze politycznej czy dziennikarskiej,
  • wprowadzenie punktów kredytowych (ECTS) umożliwia studentom politologii poszerzanie wiedzy na innych kierunkach studiów. System ten daje również możliwość podjęcie nauki na uniwersytetach europejskich oraz wyjazdy na stypendia zagraniczne,
  • możliwość podjęcia studiów w innych ośrodkach w Polsce oraz kontynuowania nauki na studiach podyplomowych,
  • do dyspozycji studentów są: biblioteka, czytelnia politologiczna, pracownia komputerowa, sale wykładowe wyposażone w sprzęt multimedialny.

PERSPEKTYWY DLA ABSOLWENTA KIERUNKU POLITOLOGIA

Absolwent politologii to wykształcony humanista, erudyta, który dzięki interdyscyplinarnym studiom posiada wiedzę z wielu różnych dziedzin oraz szerokie możliwości ich wykorzystania na rynku pracy – lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Interdyscyplinarna wiedza oraz nabyte w trakcie studiów umiejętności i kompetencje personalne oraz  społeczne pozwalają absolwentowi podjąć się realizacji wszelkich zadań zawodowych: w administracji państwowej, samorządowej i gospodarczej, jako pracowników dyplomacji, marketingu w firmach międzynarodowych i krajowych, w mediach i agencjach public relations, w organizacjach społecznych i politycznych na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, konsultantów politycznych w partiach politycznych, kreatorów wizerunku politycznego, specjalistów w zakresie budowy kampanii politycznych, pracowników marketingu i reklamy w lokalnych firmach komercyjnych, organizatorów i koordynatorów wolontariatu w organizacjach i instytucjach zajmujących się świadczeniami pomocy społecznej, doradców i specjalistów od realizacji polityki społecznej, pracowników nauki i ekspertów określonych dziedzin polityki.

Absolwenci politologii stają się cenionymi reprezentantami obecnie niezwykle popularnej dziedziny wiedzy. Mogą znaleźć zatrudnienie m. in.:

  • w instytucjach państwowych, samorządowych, w organizacjach społecznych,
  • jako dziennikarze prasowi, telewizyjni i radiowi,
  • w organizacjach politycznych, (studiowanie i ukończenie politologii daje doskonały start w przyszłej karierze politycznej),
  • w nauce (uczelnie, instytuty).
  • jako specjaliści w dziedzinie nauk politycznych w krajach Unii Europejskiej oraz USA, gdzie istnieje szeroki wachlarz możliwości dalszego kształcenia się.

OPIS PROGRAMU KSZTAŁCENIA

Politologia jest kierunkiem jednoobszarowym, który został przyporządkowany do obszaru nauk społecznych a w charakterze wspomagającym także do obszaru nauk humanistycznych. Program kształcenia został przygotowany w oparciu o nauki o bezpieczeństwie, nauki o obronności, nauki o mediach, nauki o polityce, nauki o polityce publicznej, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, psychologii i socjologii. Uwzględnia także dziedziny nauk ekonomicznych w tym przede wszystkim ekonomię, finanse, nauki o zarządzaniu, z dziedziny nauk prawnych obejmuje nauki o administracji i prawo. W zakresie nauk humanistycznych w programie kształcenia zawarta jest filozofia, historia.

Program kształcenia na kierunku Politologia został przygotowany z najwyższą starannością w oparciu o najnowsze wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odnoszące się do Krajowych Ram Kwalifikacji. Plan studiów obejmuje więc przedmioty kierunkowe ujęte w formie modułów obligatoryjnych o określonej tematyce, należą do nich:

- Historia polityczna, geografia polityczna, myśl polityczna

- Państwo, prawo i polityka

- Współczesne systemy polityczne i partyjne

- Stosunki międzynarodowe

- Polityka międzynarodowa, dyplomacja Polski

- Polityka gospodarcza

- Samorząd i polityka społeczna

- Przedmioty propedeutyczne

Studenci studiów pierwszego stopnia będą mogli także dokonać wyboru (po 2 semestrze) jednej spośród trzech specjalności:

  • europejska
  • społeczno-polityczna
  • polityka integracji i bezpieczeństwa